Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Cloud wydajnością energetyczną bije...

Microsoft Cloud wydajnością energetyczną bije na głowę tradycyjne centra danych

Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że Microsoft Cloud jest o 93% bardziej wydajny energetycznie i nawet o 98% bardziej wydajny pod względem emisji dwutlenku węgla niż tradycyjne centra danych w modelu on-premise. W raporcie uwzględniono też procentowy udział firm, które przeniosły się z rynku on-premise do Microsoft Cloud, przyczyniając się do redukcji emisji CO2 porównywalnej z emisją amerykańskiej metropolii. To jednak nie koniec wysiłków na tym polu.

Microsoft Cloud

Microsoft twierdzi, że liczby te są wynikiem wieloletniej pracy i skupienia się na tym, by jego centra danych i usługi w chmurze były najlepsze w swojej klasie, co obejmuje też pokaźne inwestycje w zrównoważony rozwój. "Przez lata ciężko pracowaliśmy, aby nasze centra danych i usługi w chmurze były jak najbardziej wydajne. Zaczyna się to od zaprojektowania naszego IT z myślą o wydajności, w tym o szybszych, bardziej wydajnych układach, które mogą zdziałać więcej przy mniejszym zużyciu energii, oraz o rozwoju oprogramowania typu open source, aby dzielić się naszymi projektami i uczyć się od innych za pośrednictwem Open Compute Project. Zainwestowaliśmy również w projekty zrównoważonych centrów danych i operacji, osiągając ekonomię skali i maksymalizując wydajność naszej infrastruktury centrów danych" - wyjaśniają Rob Bernard, główny strateg środowiskowy, i Christian Belady, główny menadżer Cloud Infrastructure Strategy and Architecture w Microsoft.

Microsoft Cloud

Osiągnięcie wysokiej wydajności to jednak nie wszystko. Jak pamiętamy, Microsoft zobowiązał się stopniowo zwiększać udział energii odnawialnej w zasilaniu swoich centrów danych. "Mamy obecnie projekty z energią odnawialną na trzech kontynentach, co całościowo daje blisko 1,2 gigawata" - dodają autorzy. To oczywiście nie koniec wysiłków tak pod względem efektywności, jak i adaptacji zielonej energii. Z raportu dowiadujemy się, że 20% istniejącego rynku on-premise w USA przeniosło się do Microsoft Cloud, zwiększając redukcję emisji CO2 na poziomie tej generowanej przez Seattle, Waszyngton czy Torino we Włoszech. Microsoft przyznaje, że w 2018 roku nie istnieje już tylu centrów danych on-premise, co choćby w 2010, ale zmiana i tak nie jest ogromna. Firma liczy na sprawdzenie się prognoz Cisco, według których w ciągu najbliższych 3 lat usługi w chmurze mogą odpowiadać za 95% całego ruchu centrodanowego. Będzie to możliwe dzięki podwojeniu hiperskali centrów danych na całym świecie.

Ekologiczne podejście w zarządzaniu chmurą to dla Microsoftu coś więcej niż chwyt marketingowy. Firma utrzymuje, że korzyści są tu dwojakie. Po pierwsze, chodzi o zminimalizowanie wpływu na środowisko, jaki generują centra danych. Po drugie, większa wydajność operacyjna jest zwyczajnie bardziej opłacalna zarówno dla biznesu Microsoftu, jak i klientów i planety.

Krzysztof Sulikowski
20 maja 2018, 18:48
553
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
20 maja 2018, 18:48
553
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.