Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 pozwala teraz na sideloading własn...

Windows 10 pozwala teraz na sideloading własnych dystrybucji Linuksa w WSL

Ostatnio dość głośno zrobiło się o Podsystemie Windows dla systemu Linux (WSL), gdy w poczet wspieranych dystrybucji wstąpił Kali Linux a chwilę później Debian. Wciąż jednak mówimy o garści oficjalnych dystrybucji, które najpierw należy pobrać z Microsoft Store. Czy trzeba się do tego ograniczać? Teraz już nie. Własne dystrybucje będzie można zarówno umieszczać w Sklepie, jak i uruchamiać je z jego pominięciem.

Podsystemie Windows dla systemu Linux

Do tej pory, aby zainstalować Linuksa w Windows 10 przy pomocy WSL, musieliśmy pobrać z Microsoft Store jedną z dostępnych dystrybucji. Na chwilę obecną jest ich piątka: Ubuntu, openSUSE Leap, SUSE Linux Enterprise Server, Kali Linux i Debian GNU/Linux. Zapewne niebawem wybór będzie dużo większy, a w pewnych scenariuszach stanie się właściwie nieograniczony. Wszystko za sprawą otwarcia źródeł fragmentu WSL (Windows Subsystem for Linux) dla twórców dystrybucji. Otwiera to zasadniczo dwie nowe możliwości:

  • Zarządzający dystrybucjami mogą tworzyć pakiety i publikować dystrybucje Linuksa pod postacią appx uruchamiających się w WSL.
  • Deweloperzy mogą tworzyć własne dystrybucje Linuksa, które uruchamiają się na zasadzie sideloadingu na ich maszynie deweloperskiej. Własnych dystrybucji nie można publikować w Sklepie, o ile nie publikujemy jako zarządzający dystrybucją.

Microsoft wyjaśnia, że dystrybucje dla WSL publikowane są w Microsoft Store jako aplikacje UWP. Aplikacje te można instalować, a następnie uruchamiać w WSL - podsystemie osadzonym na jądrze [kernel] Windows. By z kolei umożliwić sideloading dystrybucji, należy włączyć na danym komputerze odpowiednie ustawienie. Jak to zrobić? Wchodzimy w Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Dla deweloperów > Tryb dewelopera.

Krzysztof Sulikowski
27 marca 2018, 01:51
733
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
27 marca 2018, 01:51
733
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.