Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft opatentował nową wersję pokrętła Su...

Microsoft opatentował nową wersję pokrętła Surface Dial

Jedną z głównych cech każdego sprzętu komputerowego jest to, że ulega on coraz dalej idącej ewolucji. Dobitnie dowodzi tego chociażby historia myszy. Niegdyś było to urządzenie wyjątkowo nieprecyzyjne, wyposażone w układ śledzenia ruchu z wykorzystaniem kulki, dziś zaś dysponujemy bezprzewodowymi gryzoniami, w których zastosowano zaawansowane sensory optyczne. Całkiem możliwe, że podobna sytuacja będzie miała miejsce już niebawem w przypadku Surface Dial, interaktywnego pokrętła dedykowanego komputerom z linii Surface.

Surface Dial

Jak wynika z jednego z najnowszych patentów Microsoftu, Surface Dial doczeka się swojej nowszej, o wiele bardziej zaawansowanej wersji. Tym, co rzuca się w oczy najbardziej, jest wrażenie przezroczystości - na powierzchni pokrętła wyświetlany będzie obraz odpowiadający temu, co zobaczymy na matrycy bezpośrednio pod nim. To jednak nie wszystko – do czynienia będziemy mieć także ze specjalnymi opcjami, jak chociażby wyświetlanie alternatywnego obrazu na powierzchni nowego Diala. Jedna z grafik przedstawia zastosowanie tego w praktyce – na ekranie zostało wyświetlone zdjęcie mężczyzny, zaś w miejscu przystawienia pokrętła widoczny jest szkielet człowieka (przypomina to punktowe prześwietlenie podążające za ruchem Diala).

Jedna z grafik zamieszczonych w patencie

Całkiem możliwe, że nowe urządzenie wykorzystane zostanie również jako lupa, gdzie obrót górnego cylindra miałby powodować przybliżenie i oddalenie obrazu. Stanowiłoby to idealne rozwiązanie dla specjalistów od grafiki i fotografii. Osoby często słuchające muzyki również powinny być zainteresowane nowym sprzętem, bowiem na grafikach załączonych do patentu widać wyraźnie, że Dial pozwoli na błyskawiczne dostrojenie podstawowych opcji dźwięku zgodnie z naszymi potrzebami (jak chociażby głośność czy natężenie basów). Możliwe, iż Microsoft wyeliminuje w prezentowanym urządzeniu wady poprzednika, zwłaszcza tę dotyczącą ślizgania się po nachylonych powierzchniach, choć żadnych informacji na ten temat niestety w patencie nie znajdziemy.

Jak łatwo można wydedukować, nowa wersja urządzenia ma szansę zrewolucjonizować pracę przy obróbce grafiki na urządzeniach dotykowych. Niestety, nie wiadomo, kiedy nowy Surface Dial miałby pojawić się na rynku, jednakże spodziewać się można, że będzie miało to miejsce w momencie ujawnienia Surface Studio 2 – w końcu obecnie dostępna wersja All-in-One jest dosyć przestarzała pod względem wykorzystanych komponentów.

Amadeusz Labuda
16 marca 2018, 10:23
983
Odsłony
Amadeusz Labuda
16 marca 2018, 10:23
983
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.