Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Przyszłe urządzenia Microsoftu z dedykowanym ...

Przyszłe urządzenia Microsoftu z dedykowanym procesorem AI od Intela?

Na minionym Windows Developer Day Microsoft przedstawił platformę Windows AI, która umożliwi deweloperom infuzję sztucznej inteligencji i machine learningu do aplikacji dla Windows 10. Windows ML - bo taka jest rzeczywista nazwa platformy - umożliwia podział obciążeń na różne podzespoły, w tym CPU, GPU i zaprojektowaną specjalnie dla tego typu zadań jednostkę VPU. Czy właśnie w nią Microsoft wyposaży swoje przyszłe urządzenia?

Intel VPU

VPU (Vision Processing Unit) to specjalnie zaprojektowany procesor, będący rodzajem lokalnego akceleratora w przetwarzaniu zasobów sztucznej inteligencji. Intel opracował Myriad X, pierwszy na świecie układ SoC (System-on-Chip) z dedykowanym silnikiem Neural Computing Engine, który przyspiesza deep learningowe inferencje (procesy "myślenia") po stronie urządzenia. Silnik ten jest zintegrowanym z SoC blokiem sprzętowym pełniącym rolę procesora dla głębokich sieci neuronowych, pracujących przy dużych prędkościach, niewielkim poborze mocy i z zachowaniem dokładności. Innymi słowy dzięki VPU urządzenia mogą widzieć, rozumować i odpowiadać na sygnały z otoczenia w czasie rzeczywistym. Obsługa VPU dostępna jest oczywiście na platformie Windows ML - nad wsparciem tym Microsoft ściśle współpracował z Intelem.

"Technologia VPU Intel Movidius zapewniać będzie coraz bardziej wyrafinowane doświadczenia AI setkom milionów użytkowników Microsoftu na świecie" - mówił Remi El-Ouazzane, VP w Intel i dyrektor naczelny Intel Movidius. "To tylko ostatni przykład tego, jak Intel coraz szybciej spełnia obietnicę wyprowadzenia AI z centrów danych do urządzeń końcowych za pośrednictwem naszej wysokowydajnej, niepotrzebującej wielkiej mocy technologii procesorów wizyjnych". O współpracy z twórcami VPU entuzjastycznie wypowiadał się też Kevin Gallo, CVP z Windows Developer Platform w Microsoft. Współpraca ta poprzez użycie Windows ML i VPU Movidius ma dać deweloperom dostęp do "angażujących i magicznych doświadczeń AI". Wiemy już, że jeśli obliczenia AI mają być wykonywane na urządzeniu, to musi mieć ono w miarę solidne podzespoły, a najlepiej specjalnie dedykowane układy. Rzecz w tym, że takich urządzeń jest jak na lekarstwo.

Microsoft nie ma jeszcze w swoim portfolio żadnego urządzenia konsumenckiego wyposażonego w Vision Processing Unit (nie licząc szczególnego przypadku HPU w HoloLens), ale sytuacja może wkrótce ulec zmianie. Kto wie, być może Microsoft upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu i połączy VPU Intela z Windows Mixed Reality? O nadchodzącym trendzie "MR + AI" bez ogródek pisał przecież Alex Kipman. Więcej szczegółów poznamy zapewne niebawem. Już w maju odbędzie konferencja Microsoft Build 2018, czyli najlepsza dla Microsoftu okazja, by podzielić się z deweloperami najświeższymi osiągnięciami, także w dziedzinie AI.

Krzysztof Sulikowski
9 marca 2018, 02:10
553
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
9 marca 2018, 02:10
553
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.