Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Surface Band, koncept ciekawszy od ...

Microsoft Surface Band, koncept ciekawszy od Surface Phone

Wraz z rozwojem technologii coraz częściej mamy do czynienia z urządzeniami uniwersalnymi, które łączą w sobie funkcje oferowane przez najrozmaitszego przeznaczenia sprzęt. Wystarczy spojrzeć na smartfony, które przejęły rolę budzików, GPSa, notatnika czy też aparatu. Jeszcze kilkanaście lat temu coś takiego byłoby nie do pomyślenia, dziś jednak jest już powszechnym standardem. Oczywiście nie jest to koniec ewolucji urządzenia określanego obecnie mianem smartfona, bowiem wielkie firmy stale starają się je ulepszyć, często poprzez zastosowanie zupełnie innowacyjnych rozwiązań. Proces ten wiąże się rzecz jasna z całą masą spekulacji snutych przez fanów, tym zaś nieodmiennie towarzyszą grafiki koncepcyjne, stworzone przez najkreatywniejszych z nich.

Istniejąca już od lat opaska Microsoftu

Już od kilku miesięcy możemy podziwiać taką sytuację w praktyce, bowiem Surface Phone doczekał się już dziesiątek grafik koncepcyjnych, mniej lub bardziej surrealistycznych. Co przy tym istotne, Microsoft nie potwierdził jak dotąd nawet oficjalnie istnienia takowego urządzenia. To jeszcze jednak nic – gdy poszukamy odpowiednio dokładnie, okaże się, iż w Sieci krążą koncepty, przy których Surface Phone wygląda jak rupieć z minionej epoki. Doskonale obrazują to grafiki dotyczące Microsoft Surface Band, czyli wielofunkcyjnego urządzenia noszonego, mogącego w przyszłości zastąpić smartfony.

Za stworzenie materiału koncepcyjnego opisującego Microsoft Surface Band odpowiada designer Christopher Fernandes, który ewidentnie inspirował się przy tym leciwym, lecz nadal futurystycznym projektem o nazwie Nokia Morph (datowanym na rok 2008). Urządzenie wykreowane przez Christophera przypomina skrzyżowanie obecnie dostępnych na rynku smartfonów z elastycznym smartwachem. Co przy tym istotne, cała jego zewnętrzna część pełnić ma rolę ekranu, przy czym jego grubość to zaledwie kilka milimetrów. Wręcz epicko wygląda animacja, w której na całej powierzchni Surface Band wyświetlona zostaje interaktywna mapa – trudno o gadżet wygodniejszy podczas poruszania się w nieznanym terenie. To oczywiście nie koniec innowacji. Urządzenie to ma się rozkładać do formy podłużnego, płaskiego i sztywnego ekranu, przypominającego wyglądem (oraz najwyraźniej działaniem) wyjątkowo płaski smartfon. W formie tej możliwe będzie jego zamontowanie w stacji dokującej, dzięki czemu zyskamy dostęp do funkcji Continuum. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że przedstawione urządzenie przyszłości wspierać ma rozmaite gesty, zaś za jego obsługę odpowiadać ma Windows Core OS.

Na pierwszy rzut koka wydawać się może, że przedstawiony sprzęt jest zdecydowanie zbyt futurystyczny jak na nasze czasy, jednak nie jest to do końca prawda. Oczywiście pewną przeszkodą byłaby tu miniaturyzacja podzespołów, lecz poza tym dysponujemy całą konieczną technologią. Ekrany mogące pełnić rolę elastycznych opasek zaprezentowało już niemal dwa lata temu Lenovo, zaś w kwestii wydajności niewielkich podzespołów czynione są już od lat znaczne postępy. Można tu również wspomnieć o procesorach ARM, które nie potrzebują wiele energii i jednocześnie cechują się kompaktowymi wymiarami. Oczywiście materiał wideo nie przedstawia realnego sprzętu, lecz kto wie, jakie są długofalowe plany Microsoftu.

Amadeusz Labuda
8 marca 2018, 10:06
734
Odsłony
Amadeusz Labuda
8 marca 2018, 10:06
734
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.