Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Dzięki Microsoftowi rysiki staną się znacznie...

Dzięki Microsoftowi rysiki staną się znacznie bardziej funkcjonalne

Ciągły rozwój technologiczny potrafi wywrzeć ogromny wpływ na to, jak korzystamy z urządzeń otaczających nas w codziennym życiu. Mowa tu nie tylko o przypadkach tak skrajnych jak wymiana telefonów stacjonarnych na komórkowe, lecz również o mniej rzucających się w oczach zmianach. Doskonałym przykładem może być chociażby ewolucja myszy komputerowej – wraz z biegiem czasu zrezygnowano z uciążliwego w obsłudze rozwiązania wykorzystującego kulkę na rzecz sensorów optycznych i laserowych. Wydawać by się mogło, że nie zmieniło to zbyt wiele, oczywiście oprócz samej wygody - tak jednak nie jest, bowiem usprawniona została w ten sposób interakcja na linii człowiek/komputer popularyzując tym samym klasyczne stacje robocze. Najnowszy patent Microsoftu sugeruje, że podobna sytuacja może mieć niebawem miejsce w przypadku rysików.

Rysik używany jest nie tylko z tabletami

Rysik przeznaczony do obsługi ekranów dotykowych, zwany czasem stylusem, stanowi całkiem ciekawą alternatywę dla klasycznej myszy. Niestety, w chwili obecnej jego funkcjonalność jest ograniczona, nawet w przypadku tabletów – wystarczy wspomnieć tu dosyć bolesny brak rolki występującej w myszkach do których zdążyliśmy się przyzwyczaić przez lata używania tego typu sprzętu. Oczywiście problem ten rozwiązuje stosowanie gestów w przypadku ekranów dotykowych, rozwiązanie to nie jest jednak idealne. Wystarczy wspomnieć o tafli wyświetlacza która zbiera coraz to kolejne odciski palców, co wielu doprowadza do iście szewskiej pasji. Jakkolwiek by nie było, wygląda na to że Microsoft znalazł remedium na tę bolączkę – mowa tu o odpowiedniku wspomnianej rolki myszy, wbudowanym w rysik. Według opublikowanego niedawno patentu w roli dodatkowego sensora wystąpić ma czuły na dotyk klips stylusa, który przy pocieraniu imitować będzie scrollowanie. Pozwoli to na znacznie lepszą obsługę chociażby okien przeglądarki, gdyż nie będziemy musieli nawet wchodzić w fizyczną interakcję z ekranem aby przesunąć wyświetloną stronę w dół lub górę. Kto wie, być może nowy, interaktywny klips pozwoli na obsługę specyficznych, dodatkowych gestów?

Jedna z grafik zawartych w patencie

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ukazać miałyby się pierwsze rysiki wykorzystujące opisaną technologię – całkiem możliwe, że będzie to miało miejsce wraz z premierą jednego z nadchodzących urządzeń linii Surface. Być może Microsoft pokusi się nawet o stworzenie Surface Studio 2, zaś opisywany patent jest pierwszą zwiastującą go jaskółką. W końcu nietrudno wyobrazić sobie korzyści z używania całkowicie nowego rysika w połączeniu z Surface Dial oraz olbrzymim ekranem komputera All-in-One. Są to rzecz jasna jedynie spekulacje, jednakże któż może z całą pewnością powiedzieć, co przyniesie przyszłość…

Amadeusz Labuda
14 lutego 2018, 09:23
628
Odsłony
Amadeusz Labuda
14 lutego 2018, 09:23
628
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.