Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Ostatnia aktualizacja Windows 10 najbardziej ...

Ostatnia aktualizacja Windows 10 najbardziej spowolni starsze komputery

Ostatnie dni nie były zbyt przyjemne dla najpopularniejszego twórcy procesorów komputerowych, czyli Intela. Mowa tu oczywiście o całym panującym obecnie zamieszaniu, powiązanym z wykryciem luk w zabezpieczeniach, figurujących pod nazwami Spectre oraz Meltdown. Jak się okazuje, użytkownicy bardziej niż samymi problemami z zabezpieczeniami przejęli się następstwami aktualizacji, której wprowadzenie do systemu Windows znacząco wpłynęło na wydajność komputerów. Co przy tym istotne, wcześniejsze doniesienia wskazywały wyłącznie na to, że wydajność CPU spadnie – nikt jednak nie był w stanie podać dokładniejszych liczb. Niektóre szacunki wskazywały nawet na tak drastyczne wartości, jak spadek mocy obliczeniowej o 77%. Na szczęście sytuacja na ogół nie jest tak tragiczna – przynajmniej tak wynika z dokumentacji, którą wczoraj udostępnił Microsoft.

grafiki kojarzone z nowymi lukami zabezpieczeń

Badania giganta z Redmond na temat wpływu ostatniej aktualizacji na wydajność procesorów sprowadzają się do tego, że najbardziej ucierpiały maszyny wyposażone w starsze komponenty – im CPU nowsze, tym mniejsza powinna być utrata jego potencjału. Co przy tym istotne, ostatnie poprawki najbardziej odbiły się na maszynach działających pod dyktando systemu Windows Server – zwłaszcza jeśli obsługiwane były przez nie aplikacje I/O. Warto zaznaczyć w tym miejscu również fakt, że systemy Windows 7 oraz Windows 8 również nie uniknęły spadków wydajności – to właśnie na nich są one najbardziej odczuwalne (jeśli chodzi oczywiście o klasyczne PC, nie zaś rozwiązania serwerowe).

Oczywiście istnieje spora szansa na to, że z biegiem czasu uda się wyeliminować spadki mocy obliczeniowej, wywołane koniecznością wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń – nie wiadomo jednak, kiedy to dokładnie nastąpi. Niemniej, można być pewnym tego, że Microsoft cały czas nad tym pracuje, w końcu na szali stoi również i jego reputacja. Cała sytuacja zaczęła odbijać się już nawet na rynku komponentów – zarówno procesory Intela, jak i dedykowane im płyty główne zaczęły tracić na wartości na najpopularniejszych serwisach aukcyjnych w Polsce. Krótko mówiąc, dzieje się sporo.

Amadeusz Labuda
10 stycznia 2018, 09:25
1 081
Odsłony
Amadeusz Labuda
10 stycznia 2018, 09:25
1 081
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.