Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Insiderzy na Windows 10 S dostali w aktualiza...

Insiderzy na Windows 10 S dostali w aktualizacji Windows 10 Pro. Czym to grozi?

W programie Windows Insider nastąpiła nietypowa sytuacja i nie ma to wcale związku z nową kompilacją, która miała się dzisiaj ukazać, a nie ukazała. Chodzi o aktualizację Windows 10 S Insider Preview, która edycję systemu zmieniła na Pro. Dla użytkowników pragnących zachować cechy S jest to niekorzystny obrót spraw, jako że o upgradzie dowiedzieć się można dopiero post factum. Jakie konsekwencje z tego wynikacją?

Windows 10 S

Microsoft wprowadził Windows 10 S (wcześniej jako Windows 10 Cloud) na rynek jako system dla Surface Laptop, by wkrótce wejść na kolejne urządzenia. Preinstalowana lub pobrana opcja miała za zadanie konkurować z Chrome OS i stanowić alternatywę dla Windows 10 w edycjach Home, Pro, Enterprise czy Education. Specyfiką tej edycji jest oczywiście brak dostępu do oprogramowania spoza Sklepu Microsoft, co gwarantować ma większe bezpieczeństwo i szybsze działanie. Jeśli komuś taka specyfika nie odpowiada, zawsze może wykonać bezpłatny upgrade do Windows 10 Pro, ale potrzebna jest tu wyraźna zgoda użytkownika. W przypadku feralnej aktualizacji nie była ona jednak wymagana.

Insiderzy w pierścieniu szybkich aktualizacji dopiero po zainstalowaniu ostatniego builda orientowali się, że ich Windows 10 zmienił edycję z S na Pro. Widoczne jest to nie tylko znaku wodnym systemu w prawym dolnym rogu pulpitu, ale i w jego funkcjonalności. O tym, że niespodziewany upgrade jest dziełem przypadku, świadczy to, że część nowych użytkowników wersji Pro może instalować zewnętrzne oprogramowanie, a pozostała część nie.

Program niejawnych testów systemu Windows rządzi się swoimi prawami, a Fast Ring jest tego dobitnym przykładem. Korzystający z wersji rozwojowych użytkownicy muszą być świadomi możliwości wystąpienia błędów i problemów, także tych najbardziej poważnych. Czy zmiana edycji systemu do takich należy? To zależy od okoliczności, ale prawdopodobnie tak. Użytkownikom Windows 10 S Insider Preview, którzy na nieplanowaną przesiadkę nie są jeszcze gotowi, zaleca się pominięcie najnowszej aktualizacji.

Doniesieniom o możliwości uruchamiania aplikacji spoza Sklepu zdaje się przeczyć tweet Brandona LeBlanc, Senior Program Managera zespołu Windows Insider Program. Twierdzi on, że Microsoft nad poprawką już pracuje, tym niemniej "choć [system] jawi się jako Windows 10 Pro, uruchamia się on jako Windows 10 S. Nie powinno to mieć wpływu na tych, którzy chcą pozostać przy Windows 10 S".

Krzysztof Sulikowski
5 stycznia 2018, 00:49
1 025
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 stycznia 2018, 00:49
1 025
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.