Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Ładowanie raz w tygodniu, Windows 10 S i LTE,...

Ładowanie raz w tygodniu, Windows 10 S i LTE, czyli Always Connected PC pod lupą

Qualcomm Snapdragon Tech Summit stał się okazją nie tylko do poczynienia zapowiedzi pierwszych Always Connected PCs od HP i ASUS ale i omówienia najważniejszych cech wchodzącej na rynek konsumencki kategorii. W tym tekście zajmiemy się trzema kwestiami towarzyszącymi 'zawsze połączonym' pecetom w technologii ARM - systemem operacyjnym, żywotnością baterii oraz łączem internetowym.

Always Connected PC

Kluczowe cechy nowej kategorii to - jak wskazuje grafika powyżej - błyskawiczne wybudzanie, stała łączność z Internetem, tygodniowa praca baterii, nowa kultura pracy, lepsze zabezpieczenia i niższe koszta. Rozszyfrowania wymaga przynajmniej część z nich. Zacznijmy od baterii. Ładowanie raz w tygodniu oczywiście jest możliwe - Terry Myerson z Microsoft obiecał użytkownikom Windows 10 na procesorach Snapdragon ładowanie laptopa raz w tygodniu przy aktywnym użytkowaniu urządzenia. Choć Myerson nazywa to przełomem w grze, nowe urządzenia od ASUS i HP oferują *tylko* 20-22 godziny pracy na jednym naładowaniu przy sporym obciążeniu, takim jak oglądanie filmów. Wynikałoby z tego, że 'zawsze połączone' pecety można faktycznie ładować co 7 dni, ale z założeniem, że korzystamy z nich 2,86 do 3,14 godziny dziennie. Mimo wszystko prawie doba pracy bez podłączenia do zasilania wydaje się mocnym atutem.

Co kryje się pod obietnicą lepszych zabezpieczeń? Windows 10 S. Okrojona wersja Dziesiątki już wcześniej reklamowana była jako bezpieczniejsza, przede wszystkim z uwagi na brak możliwości uruchamiania aplikacji spoza Sklepu Microsoft. Windows 10 S ma też działać szybko i stabilnie niezależnie od urządzenia. Problem w tym, że cechy definiujące tę edycję Okienek są jednocześnie jej zaletami i wadami. Na całe szczęście nie przesądza to o losie Always Connected PCs. Użytkownicy, którzy potrzebują czegoś więcej, niż tylko aplikacji ze Sklepu, będą mogli bezpłatnie zaktualizować system do Windows 10 Pro. Darmowa oferta potrwa do 30 września 2018 r., więc na upgrade pierwsi klienci będą mieli kilka miesięcy.

Bezpieczeństwo nowej kategorii laptopów można też rozpatrywać w kontekście funkcji, takich jak Windows Hello, ale i łączności LTE, z czym wiąże się ostatni, trzeci punkt. Trzeba tu nawiązać do aplikacji Plany taryfowe (dawniej jako Płatne usługi sieci komórkowych i Wi-Fi). Jak głosi opis, aplikacja "umożliwia łatwiejszy dostęp do Internetu na komputerze z systemem Windows 10. Kup plan taryfowy, aby móc łączyć się z obsługiwanymi płatnymi hotspotami Wi-Fi lub siecią komórkową w danym obszarze. Aby kupić plan, wystarczy konto Microsoft — bez żadnych umów i opłat cyklicznych. Aby korzystać z usługi danych komórkowych, musisz mieć obsługiwaną kartę SIM". Plany taryfowe mają umożliwić dostęp do Internetu bez względu na lokalizację i z pominięciem publicznych sieci Wi-Fi, które często są narażone na ataki. Microsoft wraz z Qualcomm przedstawili wizję LTE Plus, wieszcząc nadejście "sieci przyszłości" [sic!] wraz z obietnicą prostej aktywacji i konkurencyjnych cen. Być może właśnie ta cecha najlepiej tłumaczy etymologię nazwy 'Always Connected'.

LTE Plus - Always Connected PC

Zdaniem producentów nowa kategoria na nowo odkrywa platformę PC dla ultra-mobilnych użytkowników. Coś w tym jest. Wygląda na to, że rewolucyjnym krokiem na drodze unifikacji urządzeń mobilnych z możliwościami PC jest właśnie udana implementacja pełnoprawnego Windows 10 na laptopach z wydajnymi procesorami ARM. Jako że kategoria Always Connected PC właściwie dopiero się narodziła, spodziewamy się dalszych zapowiedzi sprzętowych od pozostałych partnerów. Prawdopodobnie dalszy jej rozwój będzie też tematem przewodnim przyszłorocznych konferencji technologicznych, na których wystąpi lub które poprowadzi Microsoft.

Krzysztof Sulikowski
6 grudnia 2017, 01:59
1 123
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
6 grudnia 2017, 01:59
1 123
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.