Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

HoloLens brał już udział w prawdziwych operac...

HoloLens brał już udział w prawdziwych operacjach chirurgicznych

HoloLens miał już sporo do czynienia z chirurgią i medycyną. Na początku tego roku pisaliśmy o projekcie HoloEyes, a kilka dni temu - o startupie medycznym Touch Surgery, który wykorzystując HoloLens ma pomóc w nauce przyszłym chirurgom. Tymczasem swoje rozwiązanie przedstawiła kolejna firma, tym razem wyposażając w gogle rzeczywistości mieszanej chirurgów podczas prawdziwej operacji na już nie wirtualnym, a żywym człowieku.

Rozwiązanie to należy do Revinax - firmy zajmującej się szkoleniami chirurgicznymi. Ma ona już w swojej ofercie produkty dla 'zamkniętego' VR, a szkolenia z udziałem HoloLens stanowią nowość. Za pomocą zestawu AR firma jest w stanie dostarczyć demonstracje chirurgom bezpośrednio w trakcie zabiegu. Zostały one nagrane wcześniej przez szkoleniowców z tego samego punktu widzenia. HoloLens zapewnia również dostęp do tomografii komputerowej i trójwymiarowej rekonstrukcji obszaru, na którym pracuje chirurg. "To idealne narzędzie do każdej operacji. Jako chirurg-nauczyciel mogę tworzyć własne samouczki i dostarczać je studentom przed, a teraz także i w trakcie operacji. Mogą wykorzystać ten samouczek jako przypomnienie podczas operacji" - mówi dr Nicolas Lonjon, neurochirurg i nauczyciel w Szpitalu Uniwersyteckim w Montpellier - "Funkcje obrazowania pacjenta i planowania pozwalają też uniknąć zbędnego rozproszenia - nie musimy już podczas operacji sprawdzać tych danych na komputerze".

Uwaga - wideo poniżej zawiera sceny prawdziwej operacji chirurgicznej. Wrażliwszym czytelnikom polecamy pominięcie tego materiału :)

W jaki sposób HoloLens może poprawić efekty nauczania przyszłych chirurgów? Przede wszystkim warto pamiętać, że podczas pokazów szkoleniowych dla studentów tylko chirurg wykonujący zabieg ma dobry obraz sytuacji. Studenci oglądają wszystko z pewnej odległości, co oznacza, że nie widzą operacji z tej samej perspektywy i z taką samą precyzją. W rezultacie łatwo przeoczyć precyzyjne, drobne gesty, które mogą okazać się kluczowe podczas wykonywania późniejszej praktyki chirurgicznej. Rzeczywistość mieszana rozwiązuje ten problem, dając studentom bezpośredni podgląd operacji z perspektywy pierwszoosobowej. Inną zaletą rozwiązania Revinax jest możliwość szkolenia studentów na odległość, co w przeszłości było praktycznie niemożliwe.

Zespół wykorzystał już HoloLens w prawdziwej operacji przeprowadzonej 7 listopada tego roku. Była to standardowa procedura osteosyntezy kręgosłupa w Szpitalu Uniwersyteckim w Montpellier we Francji.

Krzysztof Sulikowski
12 listopada 2017, 02:07
914
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
12 listopada 2017, 02:07
914
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.