Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

HoloLens w służbie nauki i medycyny

HoloLens w służbie nauki i medycyny

Idea mixed reality, którą Microsoft chce rozwijać za pomocą innowacyjnych gogli HoloLens, nie tylko zdefiniuje na nowo zagadnienie domowej rozrywki, lecz przyczyni się również wymiernie do rozwoju nauki oraz medycyny. Światowy fenomen, jakim jest gra PokemonGO, to idealny przykład na wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej w rozrywce. Co istotne, gra ta w znacznym stopniu korzysta z tego rozwiązania. Oczywistym krokiem były próby uruchomienia gry na HoloLens, co okazało się bardzo prostym zabiegiem. Chcąc znaleźć bardziej profesjonalne zastosowania tego urządzenia, nie trzeba długo szukać. Ostatnio CentrumXP informowało już o zastosowaniu wykorzystaniu gogli jako zdalnego lekarza. Nie jest to jednak jedyna próba wykorzystania ich w służbie ludzkiemu zdrowiu.

Microsoft HoloLens

Startup medyczny Touch Surgery uzbierał 20 milionów dolarów na rozwój programu szkoleń, który wykorzystując HoloLens, ma pomóc w nauce przyszłym chirurgom. Do tej pory Touch Surgery opierało się na aplikacji udostępniającej filmy z zabiegów chirurgicznych. Wykorzystanie mixed reality podniesie walory edukacyjne takich szkoleń na zdecydowanie wyższy poziom. Za pomocą urządzenia Microsoftu lekarze będą mogli towarzyszyć profesjonalnym chirurgom na wirtualnej sali operacyjnej, nawet przy najbardziej skomplikowanych zabiegach. Wcześniej próbowano rozwinąć ten projekt w podobny sposób przy wykorzystaniu gogli Oculus VR. Jednak wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej zapewnia użytkownikowi o wiele lepszą precyzję i orientację w przestrzeni. Jest to szczególnie istotne przy zastosowaniach medycznych.

Badanie piramidy za pomocą HoloLens

Innym przykładem na naukową wartość HoloLens jest jego użycie przy badaniach Wielkiej Piramidy Cheopsa. Ostatnio przeprowadzono kolejne skany wnętrza piramidy, które wykazały, że znajdować się tam może kolejna, nieodkryta jeszcze komora. HoloLens były wykorzystywane do analizy wyników skanów i pozwoliły naukowcom dosłownie zajrzeć do wnętrza piramidy.

Tak zwane augmented reality, czyli rzeczywistość rozszerzona, nie jest już nowym pomysłem i istnieje w świadomości już od wielu lat. Jednak dopiero HoloLens wynosi tę ideę na wyższy poziom. W naszym obszernym teście tego urządzania, jaki przeprowadzaliśmy jakiś czas temu, możecie poznać nasze wrażenia z korzystania HoloLens.

Wojciech Błachno
8 listopada 2017, 15:50
785
Odsłony
Wojciech Błachno
8 listopada 2017, 15:50
785
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.