Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft po raz trzeci liderem w kwadrancie ...

Microsoft po raz trzeci liderem w kwadrancie dostawców baz danych Gartnera

W zeszłym tygodniu Gartner opublikował swój najnowszy Magiczny Kwadrant w kategorii Operational DBMS, a Microsoft już trzeci rok z rzędu znalazł się w nim w kwadrancie liderów. Jeśli chodzi o operacyjne systememy zarządzania bazą danych, Microsoft wykazał się najwyższą kompletnością wizji i możliwościami wykonawczymi spośród wszystkich odnotowanych firm. Firma osiągnęła taki wynik dzięki dwóm produktom - SQL Server DBMS oraz Azure SQL Database. Nie bez znaczenia są też inwestycje firmy w superszybkie technologie, takie jak choćby Azure Cosmos DB.

Operational DBMS - Gartner 2017

Gartner tradycyjnie przedstawił wykaz mocnych i słabych stron analizowanych przedsiębiorstw. Tym razem dane są dostępne publicznie, dlatego możemy je przytoczyć. Zacznijmy od mocnych stron:

 • Realizacja na wiodącym poziomie: dane Gartnera o przychodach na rynku DBMS w 2016 r. pokazują, że przychody Microsoft wzrosły powyżej stopy rynkowej. Microsoft jest coraz bardziej agresywny, [również] dzięki nowej, bezpłatnej wersji SQL Server Developer Edition i Database Migration Service, która pozwala importować bazy danych SQL Server i Oracle do Azure SQL Database, otwierając kolejne pole do konkurencji z AWS [Amazon Web Services]. Na uwagę zasługują też konkurencyjne ceny Microsoftu, mobilność licencji i wola oferowania "jedynej zabezpieczonej finansowo względem dostępności, opóźnień, przepustowości i spójności bazy danych SLA".
 • Wizja rynkowa: Microsoft nadal jest liderem rynkowym, jeśli chodzi o wizję, posiadając multimodelowe oferty SQL dla IMDBMS i nierelacyjnych [baz danych] (dokument, wartość kluczowa i teraz również graph ze wsparciem dla Apache Gremlin), a także wbudowany dostęp do analityki (z obsługą HTAP) i wsparcie mobilne. Wsparcie dla wdrożeń hybrydowych poprzez SQL Server 2016 Stretch Databases zostało dodane do międzyregionalnej kontroli zasad w chmurze Azure CosmosDB, a wiele opcji spójności danych umożliwia selektywne projektowanie oparte na konkretnych sposobach użytkowania.
 • Satysfakcja klienta: Microsoft uzyskał najwyższe referencyjne oceny klientów spośród wszystkich dostawców ocenianych pod kątem ogólnego doświadczenia, potrzeb w zakresie spotkań, stosunku jakości do ceny, doświadczenia w negocjacjach, integracji i wdrażania, serwisu i wsparcia, profesjonalnego wsparcia, łatwości programowania i przestrajalności [spójności przy dalszych konfiguracjach]. Był jednym z 25% najwyżej ocenionych dostawców pod względem liczby klientów referencyjnych planujących zakup dodatkowych produktów od swojego dostawcy w ciągu najbliższego roku.

Gartner przedstawił też swoje zastrzeżenia:

 • Presje cenowe zwiększają konkurencję: ceny usług Microsoftu w chmurze pozostają pod presją zarówno AWS, jak i Google, które uzyskały wysokie oceny od swoich klientów referencyjnych za modele cenowe. Kilku lokalnych konkurentów wypadło lepiej w ankiecie referencyjnej dotyczącej modeli cenowych, chociaż Microsoft osiągnął dobre wyniki w stosunku jakości do ceny. Sugeruje to, że więcej kupujących jest skłonnych do wyboru alternatywnych wobec Microsoftu odpowiedników, otwierając wewnętrzną konkurencję dla przyszłych środowisk roboczych.
 • Wyzwania związane z chmurą: partnerzy Microsoft w zakresie wdrażania chmury nie wypadli najlepiej w porównaniu z partnerami AWS. Niektóre narzędzia pozostają w tyle w stosunku do narzędzi innych dostawców z Magicznego Kwadrantu - zwłaszcza narzędzia programistyczne.
 • Cenowy syndrom megadostawcy: chociaż klienci referencyjni Microsoftu chwalą dobry stosunek jakości do ceny i proces negocjowania cen, nie byli oni zadowoleni z metod ich ustalania. W referencjach zauważono, że ceny mogą być nieprzejrzyste, chyba że produkt i sposób jego użycia są dobrze zrozumiałe.

Pełną treść raportu można pobrać ze strony Microsoft.

Krzysztof Sulikowski
6 listopada 2017, 15:46
804
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
6 listopada 2017, 15:46
804
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.