Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Z pierwszej czwórki dostawców chmury Microsof...

Z pierwszej czwórki dostawców chmury Microsoft zarobił najwięcej

W zeszłym tygodniu Microsoft opublikował raport finansowy z Q1 FY18 czyli trzeciego kwartału bieżącego roku kalendarzowego. Firma zarobiła w sumie 24,538 mld USD, z czego 6,922 mld pochodzi z działu Intelligent Cloud. Warto teraz zestawić te dane z wynikami finansowymi ogłoszonymi przez pozostałych chmurowych gigantów, takich jak IBM, Alphabet i Amazon. Jak na ich tle wypada Microsoft?

Zacznijmy od Amazonu, który w minionym kwartale zarobił w sumie najwięcej, bo 43,7 mld USD. Jeśli chodzi o chmurzę, to w perspektywie rocznej firma osiągnęła wzrost rzędu 44%, jednak był on poprzedzony spadkiem równym 54% w roku poprzednim. Na usługach w chmurze Amazon zarobił 4,6 mld, co równa się 11% całościowych dochodów z Q3 2017. Najmniej na chmurze zarobił z kolei Alphabet, który odpowiada m.in. za Google. Choć chmura jest jednym z jego najszybciej rozwijających się biznesów, dochody z jej tytułu wynosiły tylko 3,4 mld USD, czyli 12% z zarobionych w sumie 27,8 mld.

Chmura Microsoft, IBM, Alphabet i Amazon

Najsłabiej w zestawieniu pierwszej czwórki wypada IBM. Jego ogólna perspektywa wzrostu YoY uległa niemal całkowitej stagnacji, jednak obszar chmury zaliczył zdrowy wzrost rzędu 20%, przynosząc firmie 4,1 mld USD zysków. Z całych 19,2 mld zarobionych przez IBM chmura stanowiła 21%. Na sam koniec zostawiamy Microsoft, którego aktualna kondycja finansowa została już na naszym portalu dokładnie zobrazowana. Przypomnijmy jednak, że w perspektywie rocznej dział Intelligent Cloud (na który składa się m.in. Azure) zaliczył 14% wzrost w perspektywie YoY i przyniósł firmie 6,9 mld USD zysków. Sam tylko Azure wzrósł w ciągu roku o 90%. W sumie Microsoft zarobił w minionym kwartale 24,538 mld USD, z czego 28% zawdzięczać należy usługom w chmurze.

Eksperci z Business Insider uważają, że w najbliższym czasie wzrost usług w chmurze napędzać będą zwłaszcza dwie technologie - sztuczna inteligencja (AI) i machine learning (ML). Wszystkie z przeanalizowanych firm implementują już oczywiście różne rozwiązania AI i ML w swoich chmurach, dlatego możemy zakładać, że walka o dominację na tym szaleńczo rozwijającym się rynku będzie nadal zaciekła.

Krzysztof Sulikowski
5 listopada 2017, 19:54
915
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 listopada 2017, 19:54
915
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.