Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Centra danych Microsoftu już niebawem zasilan...

Centra danych Microsoftu już niebawem zasilane mogą być gazem

Wraz z biegiem czasu technologia stale się rozwija, czego skutkiem są coraz to bardziej skomplikowane układy i konstrukcje. Często jednak zapomina się o tym, że czasami to właśnie najprostsze rozwiązania okazują się najbardziej efektywne. W myśl tej idei Microsoft postanowił nieco zmodernizować swój pogląd odnośnie dostarczania energii do swoich centr danych – najpierw poprzez wybudowanie własnych, lokalnych mini-elektrowni, teraz zaś generując prąc już wewnątrz swoich placówek. W efekcie powstać ma pierwsze na świecie napędzane gazem centrum danych, co znacząco powinno uprościć infrastrukturę energetyczną wykorzystywaną przez Microsoft.

Róznica pomiędzy transportem energii elekrycznej i gazu

Klasyczny proces dostarczania energii elektrycznej nie należy do zbyt prostych. Paliwo trzeba wydobyć, dostarczyć do elektrowni, zużyć generując energię, te z kolei rozesłać poprzez sieć kablową wysokiego napięcia. Microsoft zdając sobie z tego sprawę, postanowił zainwestować we własną infrastrukturę dostarczania energii, uproszczoną wręcz do granic możliwości. Plan zakłada dostarczanie gazu rurociągiem bezpośrednio do centr danych, gdzie na miejscy generować będzie się z niego elektryczność konieczną do zasilenia całego punktu. Rozwiązanie te wydaje się być bardziej ekonomiczne (według Microsoftu niemal o połowie) oraz co być może nawet ważniejsze, dużo pewniejsze – zachowując nieco rezerwy paliwa nie trzeba się w końcu obawiać przerw w dostawie. Projekt powstaje przy współprace z McKinstry oraz Cummins, zaś jego obecnie jedynym ośrodkiem testowym jest Advanced Energy Lab, mieszczące się w Seattle.

Być może już niebawem kolejne centra danych zostaną przebudowane pod kątem wykorzystania gazu na miejscu – zależy to jednak od tego, czy projekt zakończy się powodzeniem. Nie jest pewnym, czy mniejsze koszty utrzymania centr danych przełożą się na zmianę cen usług Microsoftu. Istnieje szansa, że gigant będzie chciał w ten sposób po prostu powiększyć swoje zyski.

Amadeusz Labuda
28 września 2017, 10:12
1 079
Odsłony
Amadeusz Labuda
28 września 2017, 10:12
1 079
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.