Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Co nowego w .NET Core 2.0 i Visual Studio 201...

Co nowego w .NET Core 2.0 i Visual Studio 2017?

.NET Core 2.0 został ukończony i od wczoraj dostępne jest jego pełne wydanie. Deweloperzy mogą zacząć z nim pracować przy pomocy wiersza poleceń, edytora tekstu, Visual Studio 2017 w nowej wersji 15.3, Visual Studio Code lub Visual Studio dla komputerów Mac. Core 2.0 jest też gotowy do pracy w środowiskach produkcyjnych i w chmurze, np. Microsoft Azure.

Najważniejsze nowości w .NET Core 2.0 to usprawnienia frameworka i środowiska uruchomieniowego, implementacja .NET Standard 2.0, wsparcie dla 6 nowych platform, w tym Debian Stretch, SUSE Linux Enterprise Server 12 SP2 i macOS High Sierra, kompilacje Linux i Windows ARM32, możliwość tworzenia referencji do pakietów i projektów .NET Framework NuGet przez .NET Core i .NET Standard czy też możliwość skompilowania .NET Core SDK ze źródła. Aktualizację otrzymał też Visual Studio 2017, który w nowej wersji 15.3 zyskał usprawnienia w nawigacji po kodzie, poprawione debugowanie, wsparcie dla funkcji Azure w C#, wsparcie CI/CD dla kontenerów i wsparcie Live Unit Testing dla .NET Core.

.NET Core 2.0

Oprócz .NET Core do wersji 2.0 zaktualizowano ASP.NET Core, Entity Framework Core oraz kompletną specyfikację .NET Standard. Ważnym celem przyświecającym .NET Core i .NET Standard było wprowadzenie spójności dla jak największej liczby interfejsów (API) w różnych wersjach .NET - Microsoft podaje, że z 13 tysięcy API w .NET Standard 1.6 ich liczba wzrosła do 32 tysięcy w wersji 2.0. Najwięcej z nich to API .NET Framework, co oznacza, że deweloperzy nie będą mieli większych trudności przy portowaniu kodu z .NET Framework do .NET Standard. Powstanie .NET Core wiązało się z forkingiem .NET Framework, by uczynić go bardziej "przenośnym" w kontekście wieloplatformowym. Powołany do życia w 2014 roku .NET Core stał się otwartoźródłową, wieloplatformową implementacją .NET, działającą w Windows, Linux i macOS.

Aktualnie .NET Standard 2.0 jest wspierany przez .NET Framework 4.6.1, .NET Core 2.0, Mono 5.4, Xamarin iOS 10.14, Xamarin.Mac 3.8 i Xamarin.Android 7.5. Wsparcie dla Windows 10 UWP przewidziane jest na drugą połowę tego roku. Szczegóły na temat najnowszych wydań znajdziecie na stronach .NET Blog i The Visual Studio Blog.

Krzysztof Sulikowski
15 sierpnia 2017, 20:38
1 528
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
15 sierpnia 2017, 20:38
1 528
OdsłonyKomentarze

Kurcze, programuję w tym całym .Necie, ale nie mam pojęcia czym różni się .Net Core od .Net Standard.
Ja4, 16 sierpnia 2017, 13:06

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.