Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft opatentował pokrywę smartfona i ant...

Microsoft opatentował pokrywę smartfona i antenę w jednym

Nadal nie wiemy, czy Microsoft rzeczywiście pracuje nad rozkładanym Surface Phone, niemniej jednak od ostatnich dwóch lat firma zarejestrowała sporo patentów, które mogłaby wykorzystać w swoim nowatorskim urządzeniu. Ostatni z wniosków patentowych upubliczniono wczoraj, choć został złożony w lutym 2016 roku. Być może ta "Pokrywa urządzenia działająca jako antena urządzenia" - bo taką rzecz opatentował gigant - powie nam więcej o możliwej konstrukcji Surface Phone'a.

Patent zakłada, że urządzenie zostanie wykonane z metalu, a jego anteny będą w nie wbudowane. Z uwagi na dwustronność składanej obudowy urządzenie miałoby unikać problemów natury elektrycznej, które powodują "rozstrajanie" sygnału. Innymi słowy chodzi o to, że smartfona nie będzie można złapać źle, bowiem sygnał anteny będzie zawsze taki sam. Jak głosi dość toporny opis patentu, "Urządzenie mobilne zawiera: pierwszy korpus i drugi korpus, przy czym korpusy te są skonfigurowane tak, że mogą być przemieszczane względem siebie podczas użytkowania urządzenia mobilnego. Każdy korpus zawiera: jedną część przewodzącą pokrywy, skonfigurowanej jako antena urządzenia; drugą część przewodzącą pokrywy, skonfigurowaną jako uziemienie anteny; dielektryczną szczelinę w pokrywie, skonfigurowaną pomiędzy pierwszą i drugą częścią. Konstrukcja pierwszej i drugiej przewodzącej części pierwszego korpusu oraz dielektryczna szczelina pierwszego korpusu są zgodne z konstrukcją pierwszej i drugiej przewodzącej części drugiego korpusu oraz dielektrycznej szczeliny drugiego korpusu, gdy korpusy znajdują się jeden na drugim".

Obudowa jako antena?

Patent został złożony przez Antti Karilainena, eksperta w zakresie anten i RF, który w firmie Microsoft pracował m.in. nad współdzieleniem anten przez różne systemy radiowe, niewielkimi urządzeniami mobilnymi z metalowym designem i antenami dla przyszłych urządzeń przenośnych. Karilainen, który do Microsoft przeszedł z Nokii, u giganta z Redmond nie pracuje już od sierpnia 2016 roku. Nie jest to jedyny specjalista od mobilnych innowacji, który odszedł niedawno z Microsoft. Warto wspomnieć jeszcze o Marko Eromäkim, byłym ekspercie optomechaniki z Nokii, który pracując dla Microsoft opatentował elektromagnetyczny, wysuwany system soczewkowy. Eromäki pracuje teraz dla Huawei i prawdopodobnie jego patenty nigdy nie ujrzą światła dziennego pod szyldem Windows.

Oczywiście pogłoski o Surface Phone wcale nie przestały napływać, mimo że gdy przychodzi do pytań o konkrety, Microsoft nabiera wody w usta. Firma zapowiedziała ruszenie z nową kategorią, a jej modelem flagowym miałby być właśnie domniemany Surface Phone. Innowacyjny smartfon - o ile w ogóle istnieje - pozostaje prawdopodobnie jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic laboratoriów na kampusie w Redmond.

Krzysztof Sulikowski
11 sierpnia 2017, 23:50
1 527
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
11 sierpnia 2017, 23:50
1 527
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.