Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

ValueAct sprzedało akcje Microsoftu warte pon...

ValueAct sprzedało akcje Microsoftu warte ponad pół miliarda dolarów

W ostatnich dniach na rynku papierów wartościowych miała miejsce całkiem interesująca sytuacja – ValueAct sprzedało akcje Microsoftu o wartości przekraczającej pół miliarda dolarów. Teorii wyjaśniających to zdarzenie jest kilka, jednak żadna z nich nie została jak na razie w pełni potwierdzona. Niektórzy spekulują nawet, że powodem był zbliżający się spadek wartości giganta.

Jedna z siedzib Microsoft

W 2013 roku gigant z Redmond nawiązał porozumienie z ValueAct, na mocy którego firma ta stała się właścicielem około 0,8% udziałów Microsoftu. Niewiele zmieniło się w tej materii aż do ubiegłego tygodnia, bowiem podczas niego doszło do sprzedaży 7 milionów akcji, wartych ponad 500 milionów dolarów. Wiele osób sądzi, że stało się tak za sprawą zmiany polityki Microsoftu, który coraz bardziej skupia swoje wysiłki na tworzeniu rozwiązań powiązanych ze sztuczną inteligencją, jednocześnie coraz mniej uwagi poświęcając chmurze (a więc w rezultacie Azure, jednemu z głównych źródeł zysku firmy). Prorokują oni, że gigant z Redmond w skutek tego straci na wartości, wobec czego ValueAct stara się zyskać na akcjach możliwie jak najwięcej. Niekoniecznie jest to jednak prawda, bowiem według analityków wartość Microsoftu znacznie wzrośnie w najbliższych latach. Mało tego, udziałowiec nie pozbył się wszystkich akcji giganta z Redmond, co z kolei nasuwa na myśl ewentualną manipulację rynkiem – niezależnie czy chodzi o podniesienie, czy też zaniżenie wartości Microsoftu.

Tam, gdzie w grę wchodzą wielkie pieniądze, należy spodziewać się również wielkich przekrętów. Możliwe, że opisana sytuacja jest właśnie jednym z nich. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, nie ma raczej powodów do niepokoju – gdyby Microsoft rzeczywiście podupadał, umykających udziałowców zapewne byłoby więcej.

Amadeusz Labuda
10 sierpnia 2017, 10:42
1 087
Odsłony
Amadeusz Labuda
10 sierpnia 2017, 10:42
1 087
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.