Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows Subsystem for Linux z pełnym wsparcie...

Windows Subsystem for Linux z pełnym wsparciem w Fall Creators Update

Windows Subsystem for Linux (WSL) to specyficzna infrastruktura wprowadzona w zeszłym roku do Windows 10, która uruchamia obrazy systemów linuksowych w trybie użytkownika - z pominięciem maszyn wirtualnych, kontenerowania, trybu piaskownicy czy kompilacji skrośnej. WSL został uruchomiony w ubiegłym roku, zyskując przedpremierowe wsparcie w kompilacjach Insider Preview. Od tego czasu sporo się zmieniło (m.in. do Sklepu Windows zawitały pełnoprawne dystrybucje SUSE, Fedory i Ubuntu), jednak program beta powoli dobiega końca.

Nadszedł czas poważnych zmian w ekosystemie Windows - wsparcie dla Linuksa staje się ogólnodostępną rzeczywistością. Microsoft zapowiedział, że Windows Subsystem for Linux stanie się w pełni wspierany w zbliżającej się aktualizacji Fall Creators Update. Oznacza to, że wszyscy użytkownicy Windows 10 zyskają dostęp do narzędzi wiersza poleceń Linuksa oraz możliwość udostępniania i otwierania aplikacji linuksowych w Windows (i odwrotnie). Deweloperzy będą natomiast mogli skorzystać z narzędzi pozwalających zarządzać, testować i uruchamiać aplikacje linuksowe w Windows 10. Dodatkowo ze Sklepu Windows będzie można pobierać dystrybucje Linux także w stabilnym wydaniu Windows 10 (do tej pory możliwe było to tylko w buildach Insider Preview).

WSL - Linux w Windows 10

Na ogólną dostępność WSL trzeba będzie poczekać do jesieni, niemniej jednak Microsoft ogłosił, że wyjście z fazy beta nastąpiło już w ostatnim wydaniu Insider - kompilacji 16251. Firma wyjaśniła też, że choć mówimy o pełnym wsparciu, WSL posiada pewne ograniczenia. Po pierwsze, dystrybucje Linux uruchamiane w WSL przeznaczone są do interaktywnych zastosowań użytkowych i nie są to środowiska produkcyjne dla Apache/nginx/MySQL/MongoDB/etc. Po drugie, pliki Linuksa nie są dostępne z poziomu Windows, choć w przyszłości ma się to zmienić. Po trzecie, Microsoft nie planuje obecnie wprowadzenia wsparcia dla aplikacji, desktopów i serwerów X/GUI.

Krzysztof Sulikowski
29 lipca 2017, 14:12
1 660
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
29 lipca 2017, 14:12
1 660
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.