Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Petya - następca WannaCry, na który odporny j...

Petya - następca WannaCry, na który odporny jest Windows 10

Petya, czyli ransomware, którego eskalacja nastąpiła pod koniec czerwca, przez niektórych postrzegany jest jako jeszcze groźniejszy następca WannaCry (WannaCrypt). W rzeczywistości Petya korzysta z tego samego exploita SMB, lecz dodaje do niego kolejny exploit i dodatkowe techniki po dokonaniu ataku. Microsoft przygotował szczegółowy raport, by omówić zagrożenie. Dowiemy się dzięki temu, czy nasze urządzenie może być zagrożone atakiem, oraz jakie regiony i systemy są najbardziej podatne.

Petya

Mimo potencjalnie groźnej natury, Petya jako złośliwe oprogramowanie nie osiągnęła tak dużego zasięgu, jak jej poprzednik. Potwierdzają to wnioski, które opublikował Microsoft:

  • Nowy wariant Petyi jest mocno wyrafinowanym malware, tym niemniej telemetria Microsoftu wykazała, że Petya - działająca podobnie jak robak - nie zdołała się specjalnie rozprzestrzenić;
  • Ognisko ataku miało miejsce na Ukrainie. Gdy opadł kurz, okazało się, że 70% zainfekowanych maszyn stacjonuje właśnie w tym regionie;
  • Petya rozniosła się do innych krajów, jednak skala zjawiska jest marginalna;
  • Większość infekcji zarejestrowano na maszynach z Windows 7.

Petya

Jak twierdzi Microsoft, Windows 10 i Windows 10 S domyślnie blokują atak Petya. Co więcej, jego mechanizmy nie są w żaden sposób odkrywcze. Sposób infekcji znany jest pentesterom, hakerom i specjalistom z bezpieczeństwa IT. Z drugiej strony poznanie działania Petyi pozwoliło firmie z Redmond jeszcze bardziej umocnić swoje funkcje ochronne. Na diagramie poniżej możemy zobaczyć, w jaki sposób radzą sobie one z atakiem.

Petya

Petya nie ma łatwego życia w Windows 10 (o ile jakiekolwiek w ogóle wystąpiło). Microsoft dość szczegółowo opisał, jak odpierają atak poszczególne funkcje bezpieczeństwa: Device Guard, Credential Guard, zasady dotyczące konkretnych exploitów, UEFI Secure Boot i AppLocker. Jest też nadzieja dla Windows 7 i innych starszych systemów, także gdy brak nowoczesnych funkcji na poziomie sprzętowym. Ich administratorom Microsoft zaleca wdrożenie bardziej restrykcyjnych zasad. Szczegóły można przeanalizować na stronie Microsoft Malware Protection Center Blog.

Redakcja: Krzysztof Sulikowski Opublikowano: 4 lipca 2017, 15:18 Odsłon: 868 Kategoria: Bezpieczeństwo

Komentarze

Dziwne bo u nas w firmie wszystkie laptopy z Win 10 padły ofiarą tego szkodnika. Fakt- nie mieliśmy zaktualizowane do Creator Update tylko Anniversary Update. Ale mimo wszystko były instalowane wszystkie aktualizacje bezpieczeństwa. Komputery wyświetlały monit o wpłacenie okupu jeden po drugim. Mamy oddział na Ukrainie w tej samej domenie i pewnie stamtąd przyszło zagrożenie.
Edgar, 4 lipca 2017, 17:19

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.