Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Petya - następca WannaCry, na który odporny j...

Petya - następca WannaCry, na który odporny jest Windows 10

Petya, czyli ransomware, którego eskalacja nastąpiła pod koniec czerwca, przez niektórych postrzegany jest jako jeszcze groźniejszy następca WannaCry (WannaCrypt). W rzeczywistości Petya korzysta z tego samego exploita SMB, lecz dodaje do niego kolejny exploit i dodatkowe techniki po dokonaniu ataku. Microsoft przygotował szczegółowy raport, by omówić zagrożenie. Dowiemy się dzięki temu, czy nasze urządzenie może być zagrożone atakiem, oraz jakie regiony i systemy są najbardziej podatne.

Petya

Mimo potencjalnie groźnej natury, Petya jako złośliwe oprogramowanie nie osiągnęła tak dużego zasięgu, jak jej poprzednik. Potwierdzają to wnioski, które opublikował Microsoft:

  • Nowy wariant Petyi jest mocno wyrafinowanym malware, tym niemniej telemetria Microsoftu wykazała, że Petya - działająca podobnie jak robak - nie zdołała się specjalnie rozprzestrzenić;
  • Ognisko ataku miało miejsce na Ukrainie. Gdy opadł kurz, okazało się, że 70% zainfekowanych maszyn stacjonuje właśnie w tym regionie;
  • Petya rozniosła się do innych krajów, jednak skala zjawiska jest marginalna;
  • Większość infekcji zarejestrowano na maszynach z Windows 7.

Petya

Jak twierdzi Microsoft, Windows 10 i Windows 10 S domyślnie blokują atak Petya. Co więcej, jego mechanizmy nie są w żaden sposób odkrywcze. Sposób infekcji znany jest pentesterom, hakerom i specjalistom z bezpieczeństwa IT. Z drugiej strony poznanie działania Petyi pozwoliło firmie z Redmond jeszcze bardziej umocnić swoje funkcje ochronne. Na diagramie poniżej możemy zobaczyć, w jaki sposób radzą sobie one z atakiem.

Petya

Petya nie ma łatwego życia w Windows 10 (o ile jakiekolwiek w ogóle wystąpiło). Microsoft dość szczegółowo opisał, jak odpierają atak poszczególne funkcje bezpieczeństwa: Device Guard, Credential Guard, zasady dotyczące konkretnych exploitów, UEFI Secure Boot i AppLocker. Jest też nadzieja dla Windows 7 i innych starszych systemów, także gdy brak nowoczesnych funkcji na poziomie sprzętowym. Ich administratorom Microsoft zaleca wdrożenie bardziej restrykcyjnych zasad. Szczegóły można przeanalizować na stronie Microsoft Malware Protection Center Blog.

Krzysztof Sulikowski
4 lipca 2017, 15:18
1 176
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
4 lipca 2017, 15:18
1 176
OdsłonyKomentarze

Dziwne bo u nas w firmie wszystkie laptopy z Win 10 padły ofiarą tego szkodnika. Fakt- nie mieliśmy zaktualizowane do Creator Update tylko Anniversary Update. Ale mimo wszystko były instalowane wszystkie aktualizacje bezpieczeństwa. Komputery wyświetlały monit o wpłacenie okupu jeden po drugim. Mamy oddział na Ukrainie w tej samej domenie i pewnie stamtąd przyszło zagrożenie.
Edgar, 4 lipca 2017, 17:19

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.