Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft, prywatność i Francuski urząd

Microsoft, prywatność i Francuski urząd

Już od pierwszych chwil, w których Windows 10 został oficjalnie wydany, Microsoft boryka się z bardzo poważnym problemem. Mowa tu oczywiście o prywatności oraz zbieraniu danych na temat użytkowników i ich działań. Właśnie przez to wielu użytkowników do tej pory tkwi przy starszych odsłonach Okienek, obawiając się o swoją prywatność. Nic zresztą dziwnego, ilość danych zbieranych przez Dziesiątkę, mimo że z czasem zmniejszana, wciąż budziła uzasadniony niepokój. Do tego zresztą stopnia, że francuski urząd odpowiedzialny za ochronę danych osobowych, CNIL, postanowił w zeszłym roku zainterweniować w tej sprawie.

Jak pokazał czas, gigantowi z Redmond bardzo zależy na odbiorcach z rejonu Francji, bowiem zmienił on swoją politykę prywatności, uwzględniając w niej postulaty zawarte przez CNIL w oficjalnym wystąpieniu. Chodziło głównie o zmniejszenie ilości zbieranych danych telemetrycznych do niezbędnego minimum wymaganego, by aplikacje i systemy działały tak, jak powinny. We wczorajszym oświadczeniu francuski urząd oznajmił, że ilość przechowywanych przez Microsoft informacji tego typu udało się ograniczyć o niemal połowę. Ponadto podkreślone zostały inne usprawnienia systemu, które gigant z Redmond wprowadził do systemu, aby sprostać wymaganiom postawionym przez CNIL. Co więcej, mimo iż Francuzi uznali sprawę za zakończoną, praktyki przechowywania danych przez Microsoft nadal badane są przez Article 29 Working Party (grupa reprezentantów urzędów ochrony danych i regulacji prywatności wydelegowanych z każdego kraju Unii Europejskiej).

CTNL vs prywatność w Windows 10

Jeśli rozwój Windows 10 nadal będzie zmierzał w kierunku zwiększenia prywatności użytkowników, z pewnością sięgnie po niego więcej osób, to akurat nie ulega wątpliwości. Jednakże dopóki Microsoft nie wyjaśni szczegółowo wszystkich technik i zagadnień powiązanych z wykorzystaniem przez niego danych użytkowników, dopóty towarzyszyć nam może ziarno niepokoju.

Amadeusz Labuda
30 czerwca 2017, 13:14
1 576
Odsłony
Amadeusz Labuda
30 czerwca 2017, 13:14
1 576
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.