Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Rozwój SharePoint oraz OneDrive nie zatrzymuj...

Rozwój SharePoint oraz OneDrive nie zatrzymuje się nawet na chwilę

Konferencja Build 2017 przyniosła nam wiele nowości, zaś jedną z nich była niezwykle przydatna funkcja OneDrive Files On-Demand. Umożliwia nam ona intuicyjne i szybkie uruchomienie plików zapisanych na wirtualnym dysku, niezależnie od tego, jakiego urządzenia używamy. Mało tego, OneDrive doczekał się wczoraj kolejnego ulepszenia, które sprawia, że korzystanie z niego stało się jeszcze bardziej komfortowe. Mowa tu o New Sharing Interface, czyli przebudowanym interfejsie udostępniania plików, który pojawić ma się zarówno na PC, jak i na Mac.

Nowa funkcja jest dużo prostsza i czytelniejsza niż jej poprzedniczka, nie tracąc jednak nic ze swej funkcjonalności. Co istotniejsze, wygląd menu i rozlokowanie jej elementów jest identyczne na każdej platformie, to zaś z kolei oznacza, że użytkownicy korzystający z różnych typów urządzeń, nie odczują dyskomfortu podczas przełączania się między nimi. Mało tego, w samej funkcjonalności zaszło nieco zmian, można teraz bowiem podczas wysyłania linku do pliku określić, przez jaki czas odbiorca ma mieć do niego dostęp, a nawet edytować te uprawnienia w późniejszym czasie. New Sharing Interface ma pojawić się już tego lata, zaś wszystko wskazuje na to, że nastąpi to jeszcze w czerwcu. Co prawda nie jest jeszcze pewnym, czy zawita również do OneDrive Personal, jednak wydaje się to być kwestią czasu.

Wykresy graficzne w konsoli administracyjnej SharePoint

To jednak nie wszystko, bowiem gigant z Redmond postanowił usprawnić również zarządzanie SharePoint oraz OneDrive z poziomu administratora. Mniejszych zmian jest tu co nie miara, jednak tym, co przyciąga uwagę, jest kilka naprawdę sporych usprawnień. Najważniejszym z nich jest udostępnienie administratorom szczegółowych wykresów, opisujących udostępnienia dokumentów oraz inne zaawansowane informacje. Dzięki temu dane stają się o wiele łatwiejsze do przyswojenia oraz monitorowania. Kolejną godną odnotowania funkcją, jest wprowadzenie restrykcji regionalnych. Sprawia to, że możemy nadawać użytkownikom uprawnienia, zależnie od regionu do którego zostali przez nas przypisani. W nowym panelu administracyjnym można również dokonać konfiguracji, która to sprawi, że dostęp do plików z nieupoważnionego urządzenia zostanie ograniczony do określonego czasu (przed upływem którego wyświetlić można ostrzeżenie). Ostatnią z większych nowości w aspekcie zarządzania, jest możliwość wykorzystania własnych kluczy szyfrujących, co gwarantować ma nam poufność przechowywanych danych.

Jak widać, Microsoft dba o dalszy rozwój swoich usług, zwłaszcza tych skierowanych do profesjonalistów. Nowe funkcje oddane w ręce administratorów z pewnością uczynią ich pracę jeszcze wydajniejszą oraz prostszą. Zwykli użytkownicy (prywatni), co prawda być może nie zauważą zbytnich różnic, jednak można być pewnym, że rozwój OneDrive oraz SharePoint nadal trwa.

Amadeusz Labuda
18 maja 2017, 08:57
1 205
Odsłony
Amadeusz Labuda
18 maja 2017, 08:57
1 205
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.