Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Powróciła opcja aktualizacji z WP 8.1 do Wind...

Powróciła opcja aktualizacji z WP 8.1 do Windows 10 Mobile

Parę dni temu miało się okazać, że oficjalna metoda upgrade'u Windows Phone 8.1 do Windows 10 Mobile została wyłączona. Na to przynajmniej wskazywał komunikat wyświetlany w aplikacji Doradca uaktualnienia. Okazuje się jednak, że przerwa w dostawie była tymczasowa, a aplikacja dalej pozwala pobrać uaktualnienie. Aby było jasne - dotyczy to także urządzeń, które utraciły wsparcie w Creators Update.

Wyłączenie opcji aktualizacji wywołało poruszenie wśród fanów "Mobilnych Okienek" niekoniecznie dlatego, że nie mogli już upgrade'ować swoich urządzeń (aktualizację prawdopodobnie wykonali już wszyscy zainteresowani), ale raczej dlatego, że po skorzystaniu z Windows Device Recovery Tool na zaktualizowanych urządzeniach telefon powracałby do Windows Phone'a bez możliwości dalszej aktualizacji. To już jednak nie jest istotne, bowiem Doradca uaktualnienia odzyskał funkcjonalność.

Nawet podczas wyłączenia funkcjonalności doradcy istniała alternatywna metoda upgrade'u. Użytkownik mógł pobrać i włączyć aplikację Windows Insider, by zaktualizować telefon do buila 10586.107, wyłączyć buildy Insider i przenieść się do 14393.1066, czyli ostatniej oficjalnej aktualizacji zbiorczej. Trzeba było się więc trochę natrudzić, ale nie jest to wcale tak odległe od typowych scenariuszy, jakimi Microsoft raczy swoich klientów. Według danych AdDuplex z lutego zaledwie 17% wszystkich smartfonów z Windows działa pod kontrolą Windows 10 Mobile. Pomijając, że oficjalne wsparcie było mocno ograniczone do wyselekcjonowanej listy modeli, sama aktualizacja nie była w żaden sposób narzucana (w przeciwieństwie do pulpitowego Windows 10). Użytkownik musiał dowiedzieć się o niej samemu, pobrać Doradcę uaktualnienia i wykonać aktualizację na własną rękę.

Dlaczego aplikacja utraciła na kilka dni swoją funkcjonalność? To niestety pozostaje niewiadomą, jako że Microsoft sprawy nie skomentował w ogóle. Pozostają nam jedynie domysły. Tak czy inaczej Doradca uaktualnienia znowu działa i pozwala aktualizować starsze urządzenia... o ile na aktualizację w ogóle się kwalifikują.

Krzysztof Sulikowski
19 kwietnia 2017, 12:39
1 387
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
19 kwietnia 2017, 12:39
1 387
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.