Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Najmocniejsza konsola w historii - Xbox Scorp...

Najmocniejsza konsola w historii - Xbox Scorpio

Stało się to na co wielu graczy czekało od dawna, pojawiła się specyfikacja techniczna najnowszej konsoli Microsoft, Xbox Scorpio! Jak się okazało, przedstawiciel kanału Digital Foundry (Richard Leadbetter) został zaproszony tydzień temu na ekskluzywny pokaz najnowszej konsoli Microsoftu, zaś dziś światło dzienne ujrzały jego artykuły oraz film poświęcone w całości specyfikacji technicznej najnowszego dzieła giganta z Redmond.

Chłodzenie CPU

Z opisów Richarda znamy już dokładniejszą specyfikację techniczną Scorpio. Sercem całego układu jest ośmiordzeniowa, zmodernizowana wersja procesora wykorzystanego w Xbox One, mianowicie Jaguar Evolved, pracujący na taktowaniu rzędu 2,3GHz oraz posiadający 4MB pamięci L2 Cache. Oczywiście CPU to nie wszystko, Scorpio posiada pamięć RAM rzędu 12GB GDDR5, działającą wraz z układem graficznym zbudowanym z 40 jednostek, osiągających w sumie taktowanie 1172MHz. Sama pamięć RAM wydzielona do obsługi gier wynosi 8GB, pozostała jej część została wydzielona na potrzeby systemu napędzającego całość. Przepustowość pamięci jaką udało się osiągnąć to aż 326GB/s, co możliwe jest dzięki 12 modułom widocznym już podczas prezentacji graficznej samej płyty głównej.. Jest to o dużo więcej, niż miało miejsce w przypadku Xbox One S oraz PS4 Pro (odpowiednio 219GB/s oraz 218GB/s). Dysk twardy jaki został zastosowany w opisywanym urządzeniu ma pojemność 1TB, występuje zaś w rozmiarze 2,5 cala. Cechą wyróżniającą Scorpio na tle konkurencji jest nie tylko moc jaką dysponuje, ale również zaawansowane technologie jakie w sobie zawiera. Dla przykładu, chłodzenie procesora zostało skonstruowane w oparciu o rozwiązania stosowane dotychczas jedynie w tak zaawansowanych układach, jak karty graficzne GTX 1080 oraz 1080Ti. Wszystkie te elementy połączone w jedną, spójną całość umożliwiają uruchomienie gier takich jak Forza z niespotykaną dotychczas w konsolach płynnością, również w jakości natywnego 4K. W zaprezentowanej demonstracji widoczny był sposób renderowania jaki wykorzystano w konsoli PS4 Pro oraz Xbox One S, jednak nic w tym dziwnego, sama prezentacja odbyła się na podstawie jednego z tytułów stworzonego na maszyny starszej generacji (obecnej). Co istotne, mimo że gra ta (Forza Motorsport) została uruchomiona w 4K, to mimo że obraz wyświetlony był w 60 FPS, w rezerwie pozostało nadal sporo zasobów GPU (ponad 30%). Z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić możemy też, że gry które niegdyś miały problemy z wydajnością (jak chociażby Assasins Creed) teraz powinny działać płynnie. Oczywiście nie mogło również zabraknąć obsługi płyt Blu-ray, w tym przypadku 4K UHD (analogicznie jak w przypadku Xbox One S).

Wszystko wskazuje na to, że w chwili obecnej Microsoft jest wręcz o lata świetlne do przodu w stosunku do swego największego rywala w tej branży, Sony. Scorpio dysponuje bowiem nie tylko mocnymi parametrami, ale również najnowocześniejszymi dostępnymi technologiami. W ciągu najbliższych dni planujemy obszerny artykuł, dokładnie wyjaśniający od podszewki wszelkie niuanse powiązane z Xbox Scorpio. Śledźcie nasz Portal, by być na bieżąco!

Amadeusz Labuda
6 kwietnia 2017, 16:25
1 724
Odsłony
Amadeusz Labuda
6 kwietnia 2017, 16:25
1 724
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.