Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 ma cztery razy więcej użytkowników...

Windows 10 ma cztery razy więcej użytkowników, niż cały Mac

Apple ogłosiło wczoraj, że nie będzie w tym roku aktualizować swojego Maca Pro. Obok innych zapowiedzi padła też interesująca liczba. Okazuje się, że baza aktywnych użytkowników Maca wynosi obecnie 100 milionów. Nietrudno przeliczyć, że jest to dokładnie cztery razy mniej, niż liczba użytkowników samego tylko Windows 10!

Pod względem urządzeń mobilnych iOS wespół z Androidem rzeczywiście dominują, jednak w klasie komputerów osobistych Mac zajmuje raczej marginalną pozycję. Do tej pory wynikało to pośrednio ze statystyk użytkowania przedstawianych przez kilka liczących się serwisów analitycznych. Teraz jednak znamy dokładne dane z pierwszej ręki. Apple przyznał, że jego komputery mają 100 milionów użytkowników. Można to zestawić z ostatnim raportem Microsoft (sprzed ośmiu miesięcy), z którego wynika, że liczba użytkowników Windows 10 wynosi 400 milionów. Od tego czasu ostatni system ze stajni Redmond użytkowników tylko zyskiwał (aktualnie posiada ponad 25% udziałów na rynku PC). Wynika z tego jasno, że Windows 10 ma co najmniej cztery razy tyle użytkowników, co OS X/macOS.

Windows 10 można też odpalić na Macu. Źródło: YouTube

Mimo wejścia na co czwarty komputer na świecie w niecałe półtora roku po premierze, Windows 10 nie jest jeszcze systemem numer jeden. Pozycja ta należy do prawie już ośmioletniego Windows 7, który kasuje konkurencję, osiągając niecałe 50% udziałów w klasie systemów desktopowych, czyli dwa razy więcej, niż Windows 10. Spore udziały Windows 7 zawdzięcza w dużej mierze firmom, którym zwykle niespieszno do migracji na nowsze systemy. Odwrotnie prezentuje się to jednak wśród graczy. Jak wynika z ostatniego raportu Steam, 51,2% graczy loguje się z Windows 10, podczas gdy Windows 7 zajmuje drugą pozycję z udziałami rzędu 34,04%. Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy Steama w 96,05% korzystają z Windowsa, podczas gdy OS X/macOS to tylko 3,11% użytkowników. Ostatnie 0,77% należą z kolei do Linuksa.

Czy taki rozkład sił potrwa długo? Myśląc o przyszłości, powinniśmy mieć na uwadze zbliżające się premiery. Apple zamierza w tym roku wprowadzić na rynek nowego iMaca, a Microsoft - dwa nowe produkty z rodziny Surface, w tym - być może - przełomowego Surface Phone'a.

Krzysztof Sulikowski
5 kwietnia 2017, 13:48
1 413
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 kwietnia 2017, 13:48
1 413
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.