Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Qualcomm zdradza szczegóły implementacji Wind...

Qualcomm zdradza szczegóły implementacji Windows 10 na ARM

Jednym z najbardziej przełomowych osiągnięć 2016 r. było uzyskanie zgodności między pełnym, pulpitowym Windows 10 wraz z klasycznymi aplikacjami Win32 z platformą ARM, której głównym dostawcą jest Qualcomm. Zarówno Microsoft, jak też producent słynnych Snapdragonów mają wobec tej implementacji wielkie plany. W ostatniej rozmowie Keith Kressin z Qualcomm wyjaśnia, dlaczego jest to tak ważne i kiedy mamy się spodziewać pierwszych urządzeń.

Po dość nieudanych próbach zaistnienia Windows RT na układach ARM pojawiły się głosy, że wraz z naturalną śmiercią systemu Microsoft w zapomnienie odeśle też platformę ARM. Wszystko zaczęło się zmieniać w 2016 r., gdy coraz głośniej mówiło się o Windows 10 na ARM, także w kontekście Surface Phone - smartfona nowej generacji, łączącego mobilność z obsługą klasycznych rozwiązań Win32. Przełom nastąpił w grudniu, kiedy to Microsoft wespół z Qualcomm zaprezentował działanie pełnego Windows 10 na układzie Snapdragon. Teraz przedstawiciel Qualcomm, Keith Kressin, mówi więcej o uzyskanej kompatybilności: "Celem jest wyjście z czymś wiarygodnym, pokazanie ludziom, dlaczego to jest inne od [Windows] RT. Pokazanie, że jest to Windows 10 - a nie ma żadnej drugiej wersji Windows 10". W przeciwieństwie do Windows RT, urządzenia ARM z Windows 10 będą mogły uruchamiać aplikacje x86 poprzez emulację. Wszystko za sprawą układu Snapdragon 835, osiągami dorównującego procesorom Intela czy AMD, zgodnym de facto z Windows 10. Bardzo możliwe, że nowy SoC będzie także wspierać Windows Holographic w zestawach VR.

Pod sam koniec zeszłego roku dwie firmy przedstawiły koncepcję mobilnego PC, będącego w zasadzie lekkim laptopem z łącznością LTE i zainstalowanym chipem Snapdragon 835, oferującym m.in. Bluetooth 5 i gigabitowy modem. Pierwsze takie urządzenia - jak mówi Kressin - trafią na rynek jeszcze w tym roku. Nie będą one należeć do najtańszych, ale nie będą też zbyt drogie. Wszystko ma bowiem zależeć od producentów PC i wybranej konfiguracji. Pojawienie się nowych urządzeń będzie przebiegać falami, stąd nie powinniśmy się spodziewać wielkiego zalewu rynku. Chodzi o to, by pozwolić klientom zrozumieć, czym jest kategoria mobilnych PC oraz jakie ma zastosowanie. "Zacznie się to [w tym roku] i zobaczycie jeszcze więcej w 2018 i 2019. Jest to wymagające cierpliwości wkroczenie na rynek oraz ustanowienie nowej, cennej propozycji" - dodaje Kressin.

Co z kategorią VR? Snapdragon 835 (prawdopodobnie decyzją Microsoft) nie będzie póki co zasilał zestawów HMD z Windows Holographic, jednak układ sam w sobie jest w stanie wspierać platformę. "Nic nie jest w stanie wstrzymać jego [zaistnienie] jako punktu oparcia dla hardware'u. Myślę, że to tylko kwestia czasu" - dodaje przedstawiciel Qualcomm. Z koncepcji Windows 10 na ARM jako pierwsi skorzystają najprawdopodobniej HP, Dell i... Microsoft, którego oczekujący wciąż na zapowiedź Surface Phone ma stać się referencyjnym smartfonem nowej generacji. W tym roku jeszcze wiele konferencji przed nami, dlatego spodziewajcie się kolejnych gorących prezentacji!

Krzysztof Sulikowski
28 lutego 2017, 21:13
1 636
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
28 lutego 2017, 21:13
1 636
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.