Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Zbieranie danych przez Windows 10 wciąż budzi...

Zbieranie danych przez Windows 10 wciąż budzi obawy władz europejskich

Zaledwie kilka tygodni temu Microsoft opublikował informację na temat zmian w Windows 10, które dotyczą większej kontroli użytkowników nad danymi zbieranymi przez system. Mimo to osoby stojące na straży danych instytucji europejskich (watchdogs) wciąż są zaniepokojeni ustawieniami prywatności w systemie Windows 10.

Watchdogs, czyli grupa składająca się z 28 organów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa w zakresie ochrony danych w zeszłym roku zwróciła się do Microsoftu, wyrażając swoje zaniepokojenie odnośnie przetwarzania danych użytkowników przez giganta. Dodatkowo zespół roboczy ds. ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych powołany na mocy artykułu 29 (Article 29 Working Party) również zażądał więcej wyjaśnień odnośnie przetwarzania danych do różnych celów przez Microsoft. W dniu wczorajszym zespół roboczy oświadczył, że niezależnie od wyników postępowań toczących się na poziomie krajowym, nawet biorąc pod uwagę proponowane zmiany w Windows 10, wciąż jest zaniepokojony poziomem ochrony danych osobowych użytkowników. Krajem, o którym mowa w oświadczeniu jest Francja, która to oskarżyła Microsoft o zbieranie zbyt dużej ilości danych oraz skrytykowała niektóre aspekty zabezpieczeń systemu operacyjnego. Article 29 Working Party podkreślił w dniu wczorajszym, że Microsoft powinien jasno wyjaśnić, jakie dane osobowe są przetwarzane i do jakich celów.

Zbieranie danych przez Windows 10

Informacja jest obecnie w cenie. Niemal każda firma chce wiedzieć wszystko o swoim kliencie/użytkowniku, aby móc dopasować do niego produkt i móc go łatwiej zareklamować. Niestety kosztem użytkownika, który nie zawsze jest informowany o udostępnianych danych. Dodatkowo walka o dane i informacje momentami przypomina wyścig szczurów, który to niejednokrotnie napotyka konflikt na poziomie regulacji prawnych będących w zasadzie jedyną barierą mogącą chronić użytkowników.

Damian Lisak
21 lutego 2017, 15:05
1 365
Odsłony
Damian Lisak
21 lutego 2017, 15:05
1 365
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.