Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Po dekadzie z Linuksem władze Monachium chcą ...

Po dekadzie z Linuksem władze Monachium chcą wrócić do Windowsa

W roku 2003 stolica Bawarii zdecydowała się wymienić Windowsa na rozwiązanie otwartoźródłowe, powołując do życia system o nazwie LiMux (Linux + München). Przenosiny 15 tysięcy maszyn zajęły blisko 6 lat i kosztowały miasto ponad 30 mln euro. Kolejna zmiana nastąpiła w 2014 roku, kiedy nowy burmistrz wyraził chęć powrotu do "Okienek". W przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy na ten temat. Jakie padną argumenty?

Burmistrz Monachium opublikował w zeszłym roku raport uwzględniający opinie konsultantów (w tym Accenture), gdzie dowodzi, że użytkownicy będą lepiej wyposażeni, gdy skorzystają z opcji użytkowania Windows 10 i Office. Ruch został skrytykowany, jako że Accenture jest partnerem Microsoftu. Matthias Kirschner, szef Free Software Foundation Europe (FSFE), skomentował: "Burmistrz jest przeciwnikiem wolnego oprogramowania od samego początku. Gdy został wybrany, chlubił się tym, że Microsoft przenosi swoje biuro do Monachium". Kirschner dodaje, że problemem nie było oprogramowanie samo w sobie, ale kiepskie zarządzanie prowadzące do "sporego niezadowolenia z oprogramowania w starych wersjach i braku uaktualnień spowodowanych problemami z organizacją". Zespół, który wyszedł z propozycją Windowsa, zaznacza z kolei, że użytkownicy (przynajmniej przez określony czas) będą mogli wybrać OS, który im odpowiada, przez co problemu nie powinno się sprowadzać do ideologicznej batalii.

Jak mówi Anne Hübner, rzeczniczka IT komitetu: "Większość struktury serwerowej pozostanie w takim stanie, jak dzisiaj. LibreOffice może być nadal używany, ale pozwolimy naszym pracownikom używać produktów Microsoft, jeśli sobie tego życzą. Nie uważam, by dyskusja na temat całej tej [dychotomii] LiMux-Microsoft powinna być kierowana ideologicznie nacechowanymi emocjami. W przyszłości będzie używany ten produkt, który okaże się najlepiej pasować do naszych zainteresowań. Sporo czasu zajmie sprawdzenie, co jest najlepsze, ale także i owo najlepsze może zmienić się z upływem czasu, jako że branża cyfrowa i wymagania użytkowników szybko się zmieniają". Powrót do Windowsa - jeśli się powiedzie - ma być ukończony do 2020 roku.

Choć istnieje możliwość ujednolicenia miejskich komputerów pod wspólnym mianownikiem Windows 10, raport Accenture wskazuje m.in. na potrzebę przejścia na niezależne od platformy aplikacje w modelu webowym czy streamowanym. Debata nad propozycją będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu. Jak potoczą się dalsze losy Monachium? O tym z pewnością napiszemy jeszcze na łamach CentrumXP.

Krzysztof Sulikowski
14 lutego 2017, 13:38
1 320
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
14 lutego 2017, 13:38
1 320
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.