Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Cloud wyciekł do sieci. Co w nowej...

Windows 10 Cloud wyciekł do sieci. Co w nowej wersji systemu?

Pierwsze oficjalne odniesienia do Windows 10 Cloud pojawiły się w kompilacji 15019 'zwykłego' Windows 10, niemniej o Cloud Shell pisaliśmy już kilka dni wcześniej. Chmurowa wersja Windows 10 owiana była tajemnicą aż do teraz, gdy do sieci wyciekł nieoficjalny obraz ISO. Z oczywistych przyczyn nie powinniśmy instalować go na komputerze używanym do pracy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić mały test w maszynie wirtualnej.

Czym charakteryzuje się Windows 10 Cloud? Tak jak podejrzewano, można na nim uruchamiać tylko aplikacje ze Sklepu, jednak i tu napotkamy ograniczenia w postaci braku wsparcia dla aplikacji Project Centennial, a więc oprogramowania Win32 (desktopowego) przekonwertowanego na UWP. Już na pierwszy rzut oka widać, że nowa wersja systemu przypomina pod tym względem Windows RT. Wiadomo jednak, że będzie możliwy upgrade do pełnej wersji Windows 10. Działają z kolei aplikacje napisane pod Windows 8. Ogólnie rzecz biorąc, system wygląda i zachowuje się niemal identycznie, jak 'zwykły' Windows 10 dla PC. Działają nawet rozszerzenia w Edge.

Prócz wsparcia dla aplikacji spoza Sklepu Windows (co jest mimo wszystko cechą definiującą Windows 10 Cloud) w systemie brakuje też OneDrive i PowerShell. Eksplorator plików nie jest zintegrowany z popularną platformą chmurową Microsoftu, więc jedyną opcją jest aplikacja UWP. Nie działają też skrypty PowerShell, choć być może w przyszłości się to zmieni, jako że opcja Run with PowerShell wciąż jest widoczna.

Dokładny numer kompilacji, który wyciekł do Internetu, to 15025. Z zasady nie udostępniamy linku do pobrania, jednak możemy powołać się na użytkownika Twittera, który podzielił się ze światem nową wersją Okienek - jest nim niejaki @rgadguard. Wszelkie testy niepublicznego systemu wykonujemy na własną odpowiedzialność, choć w środowisku maszyny wirtualnej nie powinniśmy trafić na żadne niebezpieczeństwa, mogące zagrozić naszemu głównemu systemowi. Wkrótce udostępnimy też naszą własną relację z pierwszych chwil użytkowania Windows 10 Cloud - uzbrójcie się więc w cierpliwość!

Aktualizacja: Nasza relacja jest już gotowa - Testujemy wczesną wersję Windows 10 Cloud

Krzysztof Sulikowski
5 lutego 2017, 01:17
2 037
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 lutego 2017, 01:17
2 037
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.