Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

W ostatnim kwartale sprzedano mniej niż 1 mln...

W ostatnim kwartale sprzedano mniej niż 1 mln Lumii

Microsoft w swoim raporcie finansowym z drugiego kwartału roku fiskalnego 2017 (3 ostatnich miesięcy roku kalendarzowego 2016) chwalił się przede wszystkim rosnącymi przychodami z tytułu Azure, Office 365, Windows OEM, a nawet LinkedIn. Choć firma zarobiła więcej, niż spodziewali się analitycy, niektóre działy przynoszą katastrofalnie niskie zyski. Nie jest chyba specjalnym zaskoczeniem, że mowa o Lumii.

Choć informacja znalazła się gdzieś na szarym końcu raportu, dla nas jest równie interesująca, jak pozostałe. Oprócz wyników Q2 FY17 Microsoft opublikował dziś formularz 10-Q dla SEC. Z dokumentu dowiadujemy się, że "dochody z telefonów zmalały o 878 milionów lub 81% [year-over-year] poprzez ilościową redukcję sprzedanych telefonów". W raporcie Q2 FY15 firma podała, że zarobiła na telefonach 2,284 mld USD, a rok później już tylko 1,08 mld. Nietrudno wyliczyć, że po odjęciu 878 mln zyski z ostatniego kwartału to już ledwie 202 mln USD. Z kwartału na kwartał przychody zmalały o jedną trzecią - w Q1 FY17/Q3 CY16 wynosiły one blisko 300 mln USD.

Dane te nie są bynajmniej zaskakujące. Microsoft tłumaczył dziś, że "Zgodnie z oczekiwaniami nasza zmiana strategii [wobec] telefonów poskutkowała redukcją sprzedanych jednostek i związanymi z tym kosztami w roku fiskalnym 2016. Spodziewamy się, że ów trend będzie kontynuowany w roku fiskalnym 2017". W tym momencie trudno o dokładną liczbę sprzedanych Lumii, jednak pewne wyliczenia mówią, że sprzedanych zostało nie więcej, niż 1 mln egzemplarzy. Microsoft, nie wypuszczając od przeszło roku żadnego nowego smartfona, sprzętową pałeczkę przekazał partnerom, takim jak HP czy Alcatel. Statystyki są jednak bezlitosne. Z badań AdDuplex wynika na przykład, że Windows Phone może już mieć mniej, niż 0,5% udziałów na rynku mobilnym.

Przy tak słabych wynikach Microsoft utrzymuje, że dokładnie tego się spodziewał. Firma już oficjalnie wycofała się z mobilnego biznesu sprzętowego, by powrócić na rynek z - jak określa to Satya Nadella - przełomowym produktem, na nowo definiującym kategorię mobilną. Takim przełomem będzie najprawdopodobniej Surface Phone, pierwszy lub jeden z pierwszych smartfonów zdolnych uruchamiać pełną pulpitową wersję Windows 10 i aplikacje Win32 na układzie ARM.

Krzysztof Sulikowski
27 stycznia 2017, 02:50
1 466
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
27 stycznia 2017, 02:50
1 466
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.