Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Cortana, Azure i Office 365 także w samochoda...

Cortana, Azure i Office 365 także w samochodach BMW i Nissan

Jedna z ostatnich wiadomości w ubiegłym roku to zapowiedź integracji Skype dla Firm i Cortany z serią 90 przez Volvo. Chętnych, by zaprzegnąć wirtualną asystentkę za cztery kółka jest jednak więcej. Korzystając z trwających targów CES 2017, swoje plany wyjawili też inni wiodący producenci - Nissan i BMW.

Nissan ściśle współpracuje z Microsoft nie tylko nad wprowadzeniem asystentki do swoich pojazdów. Jest to zaledwie część szerszego systemu Connected Vehicle Platform, w którego skład wchodzić będzie Azure, Cortana i Office 365. Jak wynika z zaprezentowanej koncepcji, Cortana będzie adaptować się do preferencji kierowcy i pasażerów pojazdu. Nissan swą wizję przedstawił w wideo. Prócz typowych zapytań pokroju "co mam w harmonogramie", gdzie Cortana sięga do Kalendarza i przedstawia zaplanowane terminy, Nissan pokazał też możliwości asystentki w zakresie podpowiedzi nawigacyjnych, znajdowania skrótów czy nawet pobierania zaktualizowanych map. W pewnym momencie Cortana pyta nawet, "czy zarezerwować miejsce parkingowe"?

Podobną zapowiedź przygotował również BMW, prezentując wizję "inteligentnej łączności", która zakłada aktywną rolę cyfrowej asystentki w samochodach przyszłości. Niemiecki gigant motoryzacji zamierza przedstawić usługi, które pozwolą kierowcom przyszłych samochodów automatycznych zoptymalizować sposoby, w jakie planują swoje codzienne aktywności. Jednym z przykładów jest rozszerzona kontrola gestami (augumented gesture control), dzięki której kierowca może np. wskazać budynek, obok którego przejeżdża, by otrzymać na jego temat informacje, podczas gdy samochód kontynuuje swoją trasę. Podobnych funkcji mamy się spodziewać także w związku z kontrolą za pomocą głosu: "System prezentowany na CES 2017 jest wewnątrz-samochodową aplikacją Microsoft Cortana. Znaczy to, że kontrolowane poleceniami głosowymi możliwości oferowane już przez Cortanę na komputerach domowych lub smartfonach w przyszłości będą dostępne na pokładzie BMW. Przykładowo, BMW Connected może w drodze dostarczać przypomnień o nadchodzących wydarzeniach, dla których nie ustalono jeszcze lokacji, a Cortana może zostać wykorzystana do zarekomendowania odpowiedniej restauracji i zarezerwowania stolika".

Microsoft oznajmił, że chce wprowadzić Connected Vehicle Platform w fazę poglądową jeszcze w tym roku. Firma udostępnia swoją technologię chmurową, która pomaga producentom budować samochody autonomiczne ze zintegrowaną nawigacją i inteligencją w postaci Cortany. "Microsoft nie buduje własnego połączonego samochodu" - tłumaczy Peggy Johnson z Microsoft - "Chcemy raczej pomóc producentom aut w tworzeniu rozwiązań dla samochodów połączonych, które gładko wpasowują się w ich marki".

Krzysztof Sulikowski
6 stycznia 2017, 03:33
1 189
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
6 stycznia 2017, 03:33
1 189
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.