Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Project Neon: pierwsze zrzuty ekranu z nowego...

Project Neon: pierwsze zrzuty ekranu z nowego interfejsu Windows 10

Pierwsze wzmianki o następcy Modern UI/Metro i MDL2 pojawiły się pod koniec listopada i wiązano je z Redstone 3, a więc aktualizacją Windows 10 przewidzianą na drugą połowę tego roku. Do tej pory wygląd projektu Neon pozostawał co najwyżej domeną grafików i ich wyobraźni. Dopiero dziś w sieci pojawiły się pierwsze zrzuty ekranu, które rzekomo przedstawiają nadchodzące zmiany.

Zgodnie z prognozami wygląd Windows 10 nie zmieni się diametralnie, a raczej zostanie dopieszczony i unowocześniony. Pojawią się nowe elementy UI, w tym zaktualizowane animacje i coś, na co czekali fani (przynajmniej od strony wizualnej) Visty i Siódemki - rozmycia w stylu Aero Glass. Styl ten nosi podobno nazwę 'Acrylic'. Raport MSPU odnosi się też do nazwy 'Conscious UI', co sygnalizuje niejako upłynnienie interfejsu, który 'świadomie' reaguje na to co dzieje się na ekranie, niezależnie czy chodzi o tło, czy o pierwszoplanowe akcje użytkownika. Wiąże się to bezpośrednio z funkcją 'Connected Animations', która w nowatorski dla Windows sposób dostosowuje wygląd aplikacji w oparciu o sposób interakcji. Jeden z przykładów zobaczycie w galerii poniżej. Warto przy tym zauważyć, że w ostatnich aktualizacjach Muzyka Groove wydaje się już przygotowana na 'neonową' rewolucję.

Prócz zastosowania różnego typu rozmyć - 'Side-Nav Acrylic', 'Background Acrylic' i 'In-App Acrylic' - ważną rolę w nowym designie pełni typografia. Jest to prawdopodobnie jeden z tych aspektów interfejsu, któremu nie poświęcono wcześniej dostatecznej uwagi. Pod względem interakcji z elementami Neon nie przywróci jednak doświadczenia Windows 7. Naszym zdaniem Aero Glass to jedynie inspiracja, punkt wyjścia, niemniej jednak bardzo dobry punkt. Zwróćcie uwagę na specyficzne podświetlenie elementu po najechaniu kursorem (ostatni zrzut ekranu), gdzie zastosowano efekt rozmycia. Ma się to wiązać z dostarczoną do Windows 10 powłoką Windows Holographic. Taki sposób zaznaczania aktywnych elementów wydaje się dostosowany do HoloLens, co ma ułatwić zaznaczanie elementów poprzez spojrzenie.

Autorzy raportu twierdzą, że zrzuty ekranu pochodzą z wewnętrznych planów Microsoft i są to dość wczesne koncepty. Istnieje więc szansa, że do czasu Redstone 3 wiele się jeszcze zmieni. Być może niektóre przygotowania będą już widoczne w Creators Update, którego spodziewana data premiery to kwiecień.

Krzysztof Sulikowski
5 stycznia 2017, 17:18
3 250
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 stycznia 2017, 17:18
3 250
OdsłonyKomentarze

4 liter nie urywa
wirr, 5 stycznia 2017, 17:27

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.