Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Build 14997, czyli czego spodziewać się w Ins...

Build 14997, czyli czego spodziewać się w Insider Preview po nowym roku?

Blisko miesięczną przerwę w publikacjach buildów poglądowych Microsoft zapowiedział niedługo po ukazaniu się kompilacji 14986. Najpierw zadebiutowała ona w kręgu Fast, by potem wejść do kręgu Slow i ostatecznie ukazać się jako obraz ISO. Dłuższa przerwa w oficjalnej dostawie spowodowana jest błędami, które mogłyby znacznie utrudnić życie testerom. Mimo to do sieci wyciekła jedna z ostatnich kompilacji numerowanych jako 14***. Jakie nowości w niej ujrzymy?

Po pierwsze - ustawienia niebieskiego światła. Nowa pozycja w Ustawieniach może brzmieć znajomo. We wrześniu pisaliśmy, że Windows 10 zredukuje nieprzyjemny efekt niebieskiego światła, będący udziałem pecetowych monitorów i ekranów smartfonów, szczególnie w nocy. Już wówczas mówiło się, że Windows 10 pozwoli regulować temperaturę barw i płynnie przełączać się z trybu dziennego na nocny o ustalonej godzinie. Funkcja zadebiutowała właśnie w buildzie 14997 (a przynajmniej jest to pierwszy build po 14986, o którym na ten moment cokolwiek wiadomo). Nowe ustawienie oferuje pasek do płynnej regulacji temperatury kolorów w nocy i harmonogram przechodzenia z trybu dziennego na nocny z możliwością samodzielnego ustawienia godzin przełączania lub zdania się na konkretne minuty wschodu i zachodu słońca.

Po drugie - odkładanie kart na później w Edge. Jak widać na zrzucie ekranu, przeglądarka umożliwi zapisywanie kart w specjalnej zakładce, by móc przeglądać je później. Funkcja zapowiada się obiecująco. Karty są oznaczone miniaturkami i grupowane według czasu dodania (np. 2 zakładki przed chwilą, 2 zakładki 5 godzin temu etc.), dzięki czemu łatwiej wrócić do strony lub kilku stron, które przeglądaliśmy w określonym czasie. Pojawił się też przycisk do natychmiastowego przywrócenia wszystkich zapisanych w danej godzinie kart. Po trzecie - ciągle pozostając przy temacie Edge - pojawiły się nowe, wyczekiwane ustawienia. Można teraz pozwolić na niezależne renderowanie elementów wideo HTML5 oraz pozwolić kartom w tle na działanie w trybie niskiego poboru mocy.

Po czwarte - zmienił się wygląd Windows Defender, co możecie zobaczyć na ostatnim z powyższych zrzutów ekranu. Ostatnią wartą odnotowania zmianą jest nowe doświadczenie tuż po pierwszym uruchomieniu systemu (OOBE), podczas którego wyświetlany jest odmieniony ciemnoniebieski interfejs z mniejszym tekstem. Być może są to przymiarki pod wprowadzenie Cortany, która w Creators Update będzie już prawdopodobnie mogła towarzyszyć użytkownikowi w niemal całym procesie instalacji systemu.

Kilka dni temu świat obiegła nieoficjalna informacja, jakoby Microsoft skompilował już Windows 10 w wersji 15000. Najprawdopodobniej numeracja 15*** zacznie obowiązywać, gdy Windows Insider ponownie ruszy na początku przyszłego roku.

Krzysztof Sulikowski
26 grudnia 2016, 02:57
2 676
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 grudnia 2016, 02:57
2 676
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.