Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Ignite 2016 - nowości w Windows i O...

Microsoft Ignite 2016 - nowości w Windows i Office

W przedostatniej części pierwszego keynote'u Microsoft Ignite 2016 usłyszymy conieco o współpracy urządzeń w Microsoft Cloud. Na scenę wszedł Yusuf Mehdi, CVP Microsoft, który zapowiedział, że przedstawi wizję firmy odnośnie kilku kluczowych technologii przyszłości. Na wstępie wyświetlono materiał wideo, w którym prezentowane jest jedno z założeń Microsoft - umożliwienie interakcji z komputerami w naturalne dla ludzi sposoby. Pozwala na to asystentka Cortana, pozwalają na to ekrany dotykowe z opcją rysowania, a także logowanie się za pomocą Windows Hello. Technologia ma stać się tak łatwa w obsłudze, że przestanie być praktycznie widoczna jako technologia.

Na początek kilka prognoz. Warto sobie uzmysłowić, że w 2020 roku ponad 50% siły roboczej stanowić będą millenialsi. Ponadto szacuje się, że w tym samym czasie 43% pracowników będzie freelancerami. Trudno w to uwierzyć, jednak nie tylko technologia ewoluuje - także nasze podejście do pracy z nią. Kolejne liczby mówią o urządzeniach - za 4 lata na rynek trafiać ma 5 miliardów (!) inteligentnych urządzeń... rocznie. W pamięci wszystkich urządzeń będą znajdować się już 44 zettabajty danych.

Futurystyczna wizja roztacza przede wszystkim dwie perspektywy - należy przygotować się na korzyści płynące z technologizacji na takim poziomie oraz na potencjalne zagrożenia. Yusuf Mehdi wskazuje na trzy kategorie, które zaliczyły spore postępy w obszarze bezpieczeństwa - Windows 10, Office 365 i EMS (Enterprise Mobility + Security). Przy okazji odnotowujemy dziś ważny kamień milowy - Windows 10 znajduje się już na 400 milionach aktywnych urządzeń. Na system przeszedł już m.in. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. W przypadku Office 365 mamy 70 milionów aktywnych użytkowników komercyjnych - jednym z nich jest Goodyear. EMS z wykorzystaniem Azure Active Directory chroni zaś 1 miliard loginów - z usług tych korzysta np. Unilever.

W dalszej części wystąpienia Mehdi prezentuje możliwości Surface Pro 4 z funkcją Windows Ink - jedną z nowości w niedawnym Anniversary Update. Szacuje się, że rocznie na całym świecie zapisuje się 50 mln "żółtych karteczek", naklejanych na monitor, tablice czy doniczki. Zamiast tego, można skorzystać z aplikacji Sticky Notes i zapisywać odręczne notatki na ekranie komputera - na przykład za pomocą pióra Surface Pen.

Co istotne, zaznaczone na niebiesko wpisy są rozpoznawane przez Cortanę - wystarczy jedno kliknięcie, a cyfrowe pismo odręczne zamienia się w dane, z którymi pracować może nasza cyfrowa asystentka. Dalej zobaczymy nowe funkcje pakietu Office, które staną się dostępne na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy. Jedną z opcji jest przekreślanie tekstu w dokumencie Word za pomocą pióra na ekranie dotykowym - korekta jest możliwa bez udziału klawiatury i myszy! Inną opcję edytorską jest zakreślacz. Wystarczy w dość luźny sposób nakreślić obszar tekstu, a zostanie on zakreślony na żółto przez Microsoft Office (bez widocznych pociągnięć palcem czy piórem).

Następna nowość to zapewne długo wyczekiwana funkcja, przydatna w nauce matematyki. Możemy odręcznie zapisać w OneNote równanie matematyczne, zaznaczyć je i przetworzyć do formy cyfrowej (tekstowej). Za pomocą jednego kliknięcia równanie zostaje rozwiązane, a za pomocą kolejnego - wyświetlone zostają kroki do rozwiązania wraz z wytłumaczeniem!

"Gdzie była ta funkcja, kiedy chodziłem do szkoły?" - pyta Mehdi i otrzymuje gromkie brawa. Rzeczywiście, o takim magicznym programie wielu z nas marzyło w latach szkolnych. Teraz stało się to możliwe! Co ciekawe, wiele rozwiązań Microsoft Ink można bez problemu wdrożyć do własnych aplikacji. Wystarczy wkleić dwie linijki kodu!

Krzysztof Sulikowski
26 września 2016, 20:04
1 508
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 września 2016, 20:04
1 508
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.