Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Powiadomienia o aktualizacji do Windows 10 na...

Powiadomienia o aktualizacji do Windows 10 na pełnym ekranie

Microsoft znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak natarczywe powiadomienia o możliwości aktualizacji do Windows 10 utrudniały pracę użytkownikom Windows 7 i Windows 8, którzy niejednokrotnie nie potrafili wstrzymać pobierania aktualizacji. Aplikacja "Uzyskaj system Windows 10" bywała nawet klasyfikowana jako nagware (annoyware) - oprogramowanie wyświetlające natarczywe powiadomienia. Firma spuściła nieco z tonu, niemniej jednak wprowadziła nowy typ powiadomień.

"Przepraszamy, że przerywamy, ale to ważne. Darmowa oferta aktualizacji do Windows 10 kończy się 29 lipca" - takim komunikatem Microsoft przypomina o najważniejszej aktualizacji ostatnich lat. Nie mówimy jednak o okienkowej aplikacji, lecz o pełnoekranowym powiadomieniu. Można sądzić, że Microsoft przerósł już samego siebie, jednak powiadomienie można łatwo i permanentnie wyłączyć. Jeśli klikniemy napis "Nie przypominaj mi więcej", powiadomienie zostanie trwale wyłączone. Pozostałe opcje to: "Powiadom mnie jeszcze trzy razy", "Przypomnij mi później" (powiadomienie wyświetli się na 3 dni) i oczywiście "Aktualizuj teraz".

"Microsoft zaleca aktualizację do Windows 10 - najbezpieczniejszego Windowsa, jaki kiedykolwiek zbudowano. Aktualizacja jest darmowa i może być łatwo wycofana do obecnego systemu operacyjnego w przeciągu 31 dni, jeśli zdecydujesz, że Windows 10 nie jest dla ciebie odpowiedni. Sprawdzimy kompatybilność, nim zaczniemy aktualizację. Ponad 300 mln ludzi już jej dokonało. Zaktualizuj swój PC, nim oferta wygaśnie!" - kontynuuje Microsoft.

Jak podkreśla Microsoft, pełnoekranowy komunikat nie zostanie wyświetlony, jeśli przynajmniej jedno z poniższych zdań jest prawdziwe:

 • Zainstalowana jest aktualna wersja aplikacji "Uzyskaj system Windows 10".
 • Użytkownik kliknął opcję "Nie przypominaj mi więcej".
 • Komputer został rozpoznany jako niekompatybilny z Windows 10.
 • Użytkownik odinstalował Windows 10 po wcześniejszej aktualizacji.
 • Instalacja Windows 10 nie powiodła się i system wrócił do poprzedniego stanu.
 • Użytkownik ukrył powiadomienia od aplikacji "Uzyskaj system Windows 10".
 • Użytkownik odrzucił aktualizację do Windows 10 lub wyłączył ekran z ofertą poprzez ustawienia rejestru.

Sądzimy, że spełnić którykolwiek z tych warunków jest niezwykle łatwo, dlatego w rzeczywistości pełnoekranowe powiadomienie ukaże się tylko niewielkiej grupie użytkowników Windows 7 i Windows 8. Może ono zakłócić pracę komputera na parę sekund, jednak można się go pozbyć w bardzo łatwy sposób. Microsoft jest już na tym punkcie wyczulony, zwłaszcza po przegranej sprawie o "przymusową aktualizację" do Windows 10, która spowolniła i pogorszyła pracę komputera jednej z użytkowniczek. Firma musiała wypłacić 10 000 dolarów odszkodowania, więc by uniknąć kolejnych tego typu sytuacji, postanowiono ułatwić odrzucanie powiadomień. Dzięki temu użytkownicy, którzy zdecydowanie nie chcą aktualizacji, będą bardziej zadowoleni, aczkolwiek firmie Microsoft do osiągnięcia upragnionego celu (Windows 10 na 1 mld urządzeń) pozostanie jeszcze długa droga. Przypomnijmy - w niecały rok od premiery system znalazł się na 350 mln urządzeń.

Krzysztof Sulikowski
2 lipca 2016, 12:27
2 667
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 lipca 2016, 12:27
2 667
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.