Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows Hello ze wsparciem dla urządzeń zewnę...

Windows Hello ze wsparciem dla urządzeń zewnętrznych producentów

Na targach Computex 2016 w Tajpej firma Microsoft ogłosiła, że otwiera platformę Windows Hello na zewnętrznych producentów OEM. Mówiąc inaczej, wkrótce będzie można bezpiecznie zalogować się do komputera lub usługi internetowej z udziałem nowych urządzeń, takich jak czujniki czy wearable (zegarki, opaski, okulary). Czy w takim układzie tradycyjnie pojmowane hasła mają jeszcze rację bytu?

Jest już nazbyt oczywiste, że Microsoft pragnie odejść od zabezpieczeń tekstowych, wzbogacając je nowoczesnymi formami uwierzytelniania. Biometria uchodzi za dużo bezpieczniejszą formę, a gdy idzie w parze z tekstowym kodem PIN, dużo trudniej o niepowołany dostęp. Prawdopodobnie najbardziej znanym w tym zakresie systemem jest Windows Hello - obecna w Windows 10 i Windows 10 Mobile funkcja, która pozwala zalogować się na podstawie wyglądu twarzy, siatkówki oka lub odcisku palca. Microsoft wyjawił też plany dołączenia telefonów i urządzeń ubieralnych do grona "czynników" autoryzujących. Jak się okazuje, urządzenia te będą mogły pochodzić od producentów z zewnątrz.

Windows Hello, czytnik USB. Źródło: http://news.mynavi.jp

Microsoft ogłosił, że zezwala producentom OEM na integrację Windows Hello z ich urządzeniami, co będzie poświadczane odpowiednim certyfikatem. Na scenie Computex firma zademonstrowała przebieg bezpiecznego logowania z wykorzystaniem opaski Microsoft Band oraz Nymi Band - urządzenia wearable zaprojektowanego z myślą o uwierzytelnianiu. Microsoft podkreślił fakt, że Windows Hello jest zabezpieczeniem klasy korporacyjnej z dwu-czynnikowym uwierzytelnianiem. Rozszerzenie platformy o urządzenia OEM dotyczy nie tyklko Windows Hello, ale też Windows Unlock dla urządzeń z segmentu IoT oraz frameworka Windows Biometric.

Microsoft nie przedstawił jeszcze ram czasowych, w których miałyby pojawić się nowe rozwiązania z Windows Hello. Wiadomo jednak, że zgodne z nim urządzenia trafiły już na rynek, a już niebawem głośniej będzie o "Windows Hello 2.0". Dzięki temu będzie można zamienić praktycznie dowolny PC w prawdziwą twierdzę - wystarczy certyfikowany skaner USB lub telefon.

Krzysztof Sulikowski
5 czerwca 2016, 13:22
2 142
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 czerwca 2016, 13:22
2 142
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.