Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Mobile tylko dla wybranych rynków?...

Windows 10 Mobile tylko dla wybranych rynków? Wśród nich jest Polska

Microsoft dokonał ostatnio kolejnych zmian w obrębie swojego mobilnego biznesu, wliczając w to nową falę redukcji etatów. Jest to skutek zeszłorocznego postanowienia - Microsoft ogłosił wówczas, że zmniejszy swój wkład w urządzenia mobilne, a portfolio smartfonów Lumia będzie mniej rozległe. Rezultaty nie są zachwycające: to mniejsze przychody firmy z tego obszaru, mniejszy udział Windows Phone/Windows 10 Mobile na rynku i zaledwie kilka smartfonów Lumia z preinstalowanym nowym systemem. Jak się okazuje, Microsoft zamierza jeszcze bardziej usunąć w cień swój mobilny system.

Kilka dni temu Microsoft miał wysłać wiadomość e-mail do swoich partnerów, informując ich o zmianach w strategii mobilnej. Jak wynika z wyciekłej treści, firma zamierza drastycznie zredukować dostępność swoich przyszłych urządzeń z Windows 10 Mobile, koncentrując się na 18 "kluczowych rynkach". Lista obejmuje następujące kraje: Australia, Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Dlaczego akurat te regiony? Gdyż większość z nich dobrze przyjęła Windows Phone. Przykładowo, we Włoszech system osiągnął 17,1% udział w rynku systemów mobilnych pod koniec 2013 roku, lecz później spadł do 6%. W Hiszpanii system osiągnął 7,5% udział w połowie 2014 roku, lecz spadł do 0,6% w marcu tego roku. Jak głoszą niektóre raporty, sprzedaż smartfonów z Windows w ostatnich 3 miesiącach zmniejszyła się o blisko połowę na 5 najważniejszych rynkach Europy.

Lumia 950 XL

Nowe podejście Microsoftu jest już mocno zauważalne. 12-18 miesięcy temu firma skupiała się na urządzeniach z niskiej i średniej półki, wypuszczając średnio 1 taki telefon miesięcznie (Lumia 430, 435, 532, 535, 540, 640/640 XL). W lipcu ubiegłego roku Satya Nadella ogłosił, że zmiany w biznesie mobilnym pomogą firmie w "bardziej efektywnym" oferowaniu urządzeń z wyższej półki, w tym urządzeń biznesowych i flagowców. Bijące do tej pory rekordy popularności niskobudżetowce najwyraźniej odchodzą w odstawkę. Jednocześnie firma kieruje swą nową ofertę do regionów bardziej zamożnych. Wydaje się, że do Chin, Brazylii i Indii firma skieruje raczej ofertę nowych feature phone'ów, które będą odtąd wydawane z logo Microsoft.

Niedostępność nowych urządzeń z serii Lumia na wybranych rynkach nie oznacza bynajmniej zakończenia wsparcia dla Windows 10 Mobile. System będzie nadal aktywny, a dodatkowo w regionach tych zewnętrzni partnerzy sprzętowi OEM będą mieli większe pole do popisu. Komunikat ten nie wpływa szczególnie na klientów z Polski. Dowiadujemy się jedynie, że nasz kraj będzie nadal jednym z najważniejszych rynków dla Microsoft, także w obszarze mobilnym.

Krzysztof Sulikowski
27 maja 2016, 15:10
2 913
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
27 maja 2016, 15:10
2 913
OdsłonyKomentarze

Czy to oznacza, że powoli będą w końcu wprowadzać Cortane do Polski? Fajnie by było:)
adi, 1 czerwca 2016, 10:43

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.