Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Sztuczna inteligencja jest najważniejszą tech...

Sztuczna inteligencja jest najważniejszą technologią dla Microsoft

Co jest najważnieszym obszarem technologii dla Microsoftu? Przez ostatnie dwa lata odpowiedź zawierała się w czterech słowach: cloud first, mobile first. Dziś, a zwłaszcza pamiętając tematykę minionej konferencji BUILD 2016, trzeba dodać do tego dwie litery: AI (czy może bardziej po polsku - SI). Microsoft od lat pracuje nad sztuczną inteligencją, ale w tym roku prace przybrały priorytetowy wymiar, spychając w odstawkę inne działy, jak choćby Windows Phone. Dlaczego jest to tak ważne? Jak sądzi Microsoft, "SI zmieni wszystko".

BUILD 2016 był dopiero wstępem. Kilka dni temu odbyła się w Londynie konferencja AI, na której oczywiście nie mogło zabraknąć Microsoftu. Padły tam słowa, w których nie ma krzty przesady (przynajmniej z punktu widzenia tego, co aktualnie robi firma): "SI jest najważniejszą technologią, nad którą ktokolwiek pracuje dziś na tej planecie". Oczywiście na rynku mamy już kilka produktów konsumenckich z udziałem SI - Cortana Microsoftu, Alexa Amazonu czy Siri Apple'a. Microsoft utworzył też wiele inteligentnych API, z których mogą skorzystać zarówno konsumenci (rozpoznawanie twarzy, emocji, wieku, interpretowanie zawartości zdjęcia, chat-boty itd.), jak też deweloperzy, dołączający je do swoich rozwiązań. Firma zamierza iść z tym dalej. "Ta technologia zmieni sposób, w jaki odnosimy się do technologii. Zmieni sposób, w jaki odnosimy się do innych. Mógłbym dowodzić, że zmieni nawet to, jak postrzegamy bycie człowiekiem" - mówił Dave Coplin, chief envisioning officer w Microsoft UK.

Cortana

Sztuczna inteligencja jest terminem, który odnosi się do szerokiego spektrum technologii - od osobistych asystentek użytkownika, poprzez interfejsy z wykorzystaniem języka naturalnego, po technologie medyczne, zapobiegające cyber-atakom czy nawet prognozujące przyszłość. Rzecz jasna SI jest obszarem budzącym sporo kontrowersji. Także do nich odniósł się Coplin: "Musimy zacząć decydować, czy te algorytmy tworzą odpowiedni ludzie. Jakie tendencje będą wprowadzone przez tych ludzi, przez te firmy? To rzeczy, o których nie wiemy. To jest nowe. Mówimy o niepodbitym terytorium". Przykładem może być choćby niedawny skandal z chat-botem Tay.ai, który od rozmówców przejął najbardziej odrażające poglądy, które potem głosił. Eksperyment dowiódł, że sztuczna inteligencja - podobnie jak człowiek - musi posiadać pewne ograniczenia, także natury etycznej. AI rodzi nowe pytania i obawy ze strony ludzkości. Jak skomentował Coplin: "Jesteśmy gotowi, by się tym zająć. Musimy rozumieć, że one istnieją. Musimy być świadomi procesów, które wprowadzamy w życie".

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji zdolnej do uczenia się i coraz głośniejszym wydźwiękiem w mediach głównego nurtu powstają nowe pytania o udział maszyn w życiu człowieka. "Jesteśmy zamknięci w tym niekończącym się cyklu bezsensownej retoryki na polu człowiek-przeciwko-maszynie. Jesteśmy świadomi, że maszyny mogą nas pokonać w szachach. Mogą nas pokonać w Jeopardy [Va banque - w polskim wydaniu]. Teraz mogą nas pokonać także w Go. Ukradną nam pracę. Zaraz, stop! Czy kiedykolwiek było to czymś, co zrobiliśmy w ramach tej technologii? Technologia jest tu, by rozszerzyć to, co robimy. Wspierać nas i zwiększać nasze możliwości" - tłumaczył Coplin, dodając, że SI to nie tylko Microsoft, Google i Facebook - "Jesteśmy w tym wszyscy, ponieważ [SI] zmieni wszystko".

Krzysztof Sulikowski
9 maja 2016, 13:45
1 882
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
9 maja 2016, 13:45
1 882
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.