Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Linuksowe aplikacje w Windows 10 to już rzecz...

Linuksowe aplikacje w Windows 10 to już rzeczywistość

Microsoft (oficjalnie) kocha Linuksa i po raz kolejny daje temu wyraz. W tym roku SQL Server 2016 ukaże się na platformie Linux, a tymczasem dochodzi do sytuacji odwrotnej - linuksowe aplikacje są uruchamiane natywnie w Windows. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą implementacji Bash w Windows 10, ogłoszonej podczas tegorocznej konferencji build i wprowadzonej niedługo później w ramach programu Insider Preview.

Początkowo przecieraliśmy oczy ze zdumienia, a jednak stało się - Linuksowa powłoka Bash trafiła do Windows 10. Jak ogłosił Microsoft, "Windows 10 będzie w stanie obsługiwać natywnie Bash, dając użytkownikom dostęp do systemu plików Windows oraz narzędzi ze świata interfejsów z wierszem poleceń". Obecnie możemy z tego korzystać w ramach poglądowego builda 14316, a pełnej wersji spodziewamy się w lipcu, kiedy to Windows 10 otrzyma uaktualnienie Anniversary Update. Jak się okazuje, nawet wersja testowa pozwala korzystać z wielu funkcji, dostępnych pierwotnie tylko dla Linuksa. Sposób na uruchamianie linuksowych aplikacji (z linuksowym interfejsem graficznym) odkrył deweloper i użytkownik reddita, niejaki w2qw. Jak twierdzi, wystarczy zainstalować i skonfigurować X Server, a następnie wpisać komendę, np. "DISPLAY=:0 firefox".

W taki sposób można uruchamiać aplikacje w linuksowym GUI - jak choćby linuksowa wersja przeglądarki Firefox czy słynny edytor tekstu VIM. Jak relacjonuje w2qw, aplikacje nie działają tak szybko, jak te natywne w Windows 10, bowiem w rzeczywistości uruchamiane są w "aplikacji serwerowej, zainstalowanej na maszynie z Windows 10". Microsoft wprawdzie pisał o "prawdziwym, natywnym Bashu i wsparciu dla linuksowych narzędzi z wierszem poleceń, które uruchamiają się bezpośrednio w Windows i w środowisku, które zachowuje się jak Linux", tym niemniej za wszystko odpowiada uruchomiony w tle obraz Ubuntu, zintegrowany z Windows 10. Jak zobaczycie na kolejnym zrzucie ekranu, użytkownikowi udało się nawet uruchomić menedżer plików z XFCE, lekkiego środowiska graficznego, występującego w wielu popularnych dystrybucjach (Linux Mint czy Xubuntu).

Rozwiązanie wprowadzone przez Microsoft pozwala uruchamiać skrypty Bash, linuksowe narzędzia sed, awk, grep, czy wreszcie korzystać z narzędzi zorientowanych na Linux, jak Ruby, Git i Python. Natywna implementacja oznacza tu również, że z poziomu Bash mamy dostęp do systemu plików Windows, jednak oba środowiska nie wchodzą w interakcję z aplikacjami drugiej strony. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym poprzednim wpisie: "Microsoft uruchamia linuksowy wiersz poleceń w Windows 10".

Krzysztof Sulikowski
12 kwietnia 2016, 20:35
2 699
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
12 kwietnia 2016, 20:35
2 699
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.