Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Anniversary Update, czyli czego spodziewać si...

Anniversary Update, czyli czego spodziewać się w 1 urodziny Windows 10

O pierwszej poważnej aktualizacji Windows 10 wspominało się jeszcze przed jego oficjalną premierą w lipcu zeszłego roku. Od tego czasu dochodziły do nas przeróżne skrawki informacji, które składały się w coraz bardziej spójną całość. Redstone to tylko nazwa kodowa. Microsoft zapowiedział dziś, że aktualizacja będzie nosiła nazwę Windows Anniversary Update i ukaże się tego lata, w pierwszą rocznicę premiery Windows 10. Jak informuje Terry Myerson, szef działu Windows, aktualizacja będzie darmowa dla wszystkich użytkowników.

Myerson pokusił się o uszczypliwy żart w kierunku Apple, mówiąc, że Microsoft zaprasza wszystkich do Windows 10, "niezależnie, czy posiadają nowego PC, 5-letniego PC czy całkiem nowego Maca". Zostało potwierdzone, że Anniversary Update obejmie także Xbox One, czyniąc z niego przedmiot zainteresowania zewnętrznych deweloperów, którzy swoje aplikacje uniwersalne dla Windows 10 mogą udostępniać również na konsolę.

BUILD

"Na przedzie i w centrum" nadchodzącego update'u stanie Windows Ink. Jak twierdzi maestro wystąpień, Bryan Roper, nowa przestrzeń robocza - nazywana też Ink Workspace - będzie ważnym punktem wyjścia dla aplikacji i rozwiązań, korzystających z pióra dotykowego jako metody wprowadzania danych (ukłony w stronę Surface Pro 4). Ink zostanie wyposażony w odnośniki do najczęściej używanych aplikacji tego typu wraz z poradami, trikami i sugestiami. Cortana i Bing zostaną zintegrowane z systemem rozpoznawania pisma odręcznego Microsoftu. Na czym ma polegać taka integracja? Gdy zaczniemy sporządzać notatkę i wpiszemy "na jutro", Cortana zidentyfikuje datę w kalendarzu, a Bing będzie w stanie wyszukać pasujące lokalizacje, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Windows Ink będzie też oferować dodatkowe narzędzia, takie jak wirtualna linijka, którą można skalować i obracać (wystarczą 2 linijki kodu, by dodać ją do swojej aplikacji!), oraz obsługę ekranu blokady, na którym także będzie można rysować i sporządzać odręczne notatki.

BUILD

Ink opiera się na Universal Windows Platform, ważnym punkcie w kontekście całego Windows 10. Jak mówi Myerson, "Od ponad 30 lat Windows był otwartym ekosystemem dla partnerów sprzętowych i software'owych. Nic się nie zmieniło z nadejściem platformy Universal Windows". By to zobrazować, przywołano Starbucks, Twitter, Facebook, Instagram i Facebook Messenger - wszystkie te aplikacje niebawem staną się "uniwersalne" dla Windows 10.

Microsoft podjął też temat linuksowego (!) wiersza poleceń, o czym napiszemy więcej w kolejnym wpisie. Zapraszamy też do śledzenia naszej relacji na żywo!

Krzysztof Sulikowski
30 marca 2016, 19:23
2 038
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
30 marca 2016, 19:23
2 038
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.