Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

35% komputerów w Steam pod kontrolą Windows 1...

35% komputerów w Steam pod kontrolą Windows 10

200 milionów instalacji - to jak na razie najpewniejszy kamień milowy, który przypadł w udziale Windows 10 w pół roku od premiery. Często przytaczamy statystyki kilku niezależnych serwisów analitycznych, które badają udziały systemów na podstawie aktywności w wybranym (aczkolwiek szerokim) zestawie aplikacji lub witryn internetowych. Tak przedstawione dane są oczywiście względne. Jeszcze innym źródłem jest platforma Steam, która w dużej mierze odzwierciedla gusta graczy. A ci coraz częściej przesiadają się na Windows 10.

W statystykach z grudnia 2015 r. nowy system był używany przez 31,25% użytkowników Steama (w wersji 64-bitowej) i 1,21% (dla wersji 32-bit). W sumie daje to 32,46% wszystkich wejść. Windows 10 zaliczył też dość znaczący wzrost udziałów w porównaniu do listopada. Wersji 64-bitowej przybyło wówczas 2,44 pkt proc. użytkowników, zaś 32-bitowej 0,17. Najnowsze dane wskazują, że Windows 10 (64 bit) znajduje się już na co trzecim komputerze, logującym się do Steam, i osiągnął udział rzędu 34,01%. Dla porównania - Windows 7 (64 bit) posiada tu obecnie 34,21% udziałów. Sumarycznie, wliczając wersje 32-bitowe, Windows 10 posiada 35,31%, zaś Windows 7 - 42% udziałów. Oznacza to, że już w ciągu najbliższych miesięcy Windows 10 ma szansę stać się numerem jeden wśród graczy Steam.

Steam

Przedostatni system Microsoftu, Windows 8/8.1, zalicza względnie niewielki spadek w porównaniu do stycznia, ale równocześnie traci najwięcej. Wreszcie niewątpliwym ewenementem jest Windows XP (32 bit), którego udziały wzrosły o 0,08 pkt proc. w ciągu miesiąca i wyniosły pod koniec lutego 2,39% (w grudniu było to 2,17%). Trudno znaleźć wytłumaczenie, dlaczego już prawie 15-letni system powraca do łask graczy. Brak aktualizacji i wsparcia od niemal 2 lat i przestarzały DirectX najwyraźniej nie są straszne retro gamerom, oczywiście o ile można już użyć tego terminu w stosunku do Windows XP. Na szarym końcu plasuje się Windows Vista, z którego logowało się w sumie 0,37% użytkowników Steama.

Statystyki platformy Steam odbiegają od ogólnych danych o udziałach rynkowych systemów operacyjnych. Jest to uwarunkowane specyfiką świata graczy - to gry dyktują wymagania sprzętowe i systemowe, co niejako zmusza graczy do nieustannego upgrade'owania... o ile oczywiście chcą być na bieżąco. Jedną z kluczowych pod tym względem nowości w Windows 10 jest DirectX 12, dostępny ekskluzywnie jedynie dla tego systemu. To w dużej mierze dzięki niemu Windows 10 ma szansę na tytuł lidera.

Krzysztof Sulikowski
7 marca 2016, 12:48
1 798
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
7 marca 2016, 12:48
1 798
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.