Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Tak działa chłodzenie cieczą w Surface Pro 4

Tak działa chłodzenie cieczą w Surface Pro 4

System chłodzenia cieczą znajdował się już w Surface Pro 3. Zapewniał on odpowiednie chłodzenie urządzenia nawet podczas wielogodzinnej, wytężonej pracy procesora. Za wszystko odpowiadały miedziane rurki w kształcie podkowy, wypełnione wodą. Choć działało to całkiem sprawnie, generowane ciepło nadal koncentrowało się na określonych podzespołach. W nowej generacji tabletu zastosowano już ulepszenia, o których przeczytacie poniżej.

Podczas wczorajszej konferencji Windows 10 Devices Microsoft po raz pierwszy zaprezentował Surface Pro 4. Jedną z omawianych właściwości był system chłodzenia cieczą, na temat którego firma nie zdradziła zbyt wielu szczegółów. Okazuje się, że o nowym chłodzeniu wiadomo już całkiem sporo. Jeden z użytkowników serwisu Imgur - niejaki mrong - opublikował zdjęcie wnętrza Surface Pro 4 i opisał różnice w systemie chłodzenia w porównaniu do poprzedniej wersji tabletu.

SP4
System chłodzenia cieczą w Surface Pro 4

"SP4 w zasadzie gotuje/wtłacza parę [z] płynu wewnątrz metalowej rurki, która dotyka procesora, a owa para trafia do dwóch miejsc w SP4, w których jest ponownie skraplana do formy płynnej: jedno z nich to wiatrak, a kolejne mieści się tam, gdzie zwykle spoczywają podstawki. Miejsce pod podstawką pozwala wiatrakowi nie pracować zbyt często, nie licząc najbardziej ekstremalnych zadań. Dlatego podczas przeglądania sieci i normalnych, codziennych aktywności wiatrak nie musi chodzić cały czas, jak w Surface Pro 3. Gdy Surface jest pod presją, a wiatrak pracuje, ciepło jest rozprowadzane równomierniej - nie wszystko koncentruje się w dużym, gorącym punkcie - dzięki czemu SP4 wydaje się nieco chłodniejszy" - tłumaczy mrong.

SP3
System chłodzenia cieczą w Surface Pro 3

Z zamieszczonej relacji dość jasno wynika, że Surface Pro 4 radzi sobie z nagrzewaniem znacznie lepiej od swojego poprzednika. Zaprojektowany na nowo układ odprowadzania ciepła okazał się na tyle efektywny, że przy codziennych aktywnościach nie wymaga dodatkowego chłodzenia wiatrakiem. Microsoft zapowiedział również, że w podobną technologię chłodzenia cieczą zostały wyposażone nadchodzące flagowce - Lumia 950 i Lumia 950 XL.

Krzysztof Sulikowski
7 października 2015, 21:51
3 102
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
7 października 2015, 21:51
3 102
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.