Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Insider Preview build 10547 - prze...

Windows 10 Insider Preview build 10547 - przegląd nowości

Minionej nocy do społeczności Windows Insider trafił nowy build poglądowy Windows 10 o numerze 10547. Microsoft dość skrupulatnie opisał nowości i poprawki, czyli wszelkie zmiany wprowadzone od czasu poprzedniego builda 10532. Jako że build ukazał się w fast ring, podczas jego użytkowania możemy natrafić na błędy. Ich listę przytoczymy w następnym wpisie. Najpierw przyjrzymy się nowościom funkcjonalnym.

Usprawnienia w menu Start: domyślny widok grup kafelków obejmował 3 kolumny kafelków o średnich rozmiarach. Wielu testerów prosiło o dodanie czwartej kolumny. Funkcjonalność tą możemy już włączyć, udając się do menu Personalizacji w aplikacji Ustawienia. Ponadto maksymalna liczba wyświetlanych kafelków została zwiększona z 512 do 2048.

Build 10547

Ulepszony tryb tabletu: znajdując się w trybie tabletu, możemy wejść do Widoku zadań i "przerzucać" uruchomione aplikacje. Gdy przesuniemy je w lewo lub w prawo, zostaną one zamienione miejscami. Przerzucając aplikację w dół, zamkniemy ją.

Build 10547

Wiele nowych uaktualnień: wiele natywnych aplikacji w Windows 10 otrzymało aktualizacje. Przykładowo aplikacja Zdjęcia wyświetla już widok folderów z dostępem do katalogów na lokalnych dyskach i w chmurze OneDrive. Najnowsza wersja aplikacji Xbox (o wczorajszej aktualizacji pisaliśmy tutaj) także została dołączona do builda 10547. Pozostałe aplikacje w najnowszych wersjach to m. in. Poczta i Kalendarz, Groove i Mapy.

Build 10547

Inne poprawki: jeśli nie chcecie widzieć tła pulpitu na ekranie logowania, możecie je wyłączyć, udając się do aplikacji Ustawienia, a następnie wybierając menu Personalizacja i pozycję Ekran blokady.

Object RTC w przeglądarce Microsoft Edge: build 10547 dostarcza wsparcia (na poziomie preview) dla Object RTC w przeglądarce Edge. API ORTC zapewniają komunikację audio/video w czasie rzeczywistym bezpośrednio do przeglądarki. Edge nie wymaga w tym przypadku instalacji żadnych dodatkowych wtyczek. O tym, jak działa ORTC w Skype i Skype dla Firm, przeczytamy na blogu Skype. Deweloperzy mogą też udać się na Microsoft Edge Dev Blog, by dowiedzieć się więcej o nowych API.

Ulepszenia panelu wprowadzania tekstu: panel nie otwiera się już automatycznie w trybie tabletu, gdy do urządzenia podłączymy klawiaturę zewnętrzną Surface. Poprawiono także dobór sugestii i wsparcie dla dodatkowych znaków i języków.

Microsoft postanowił też nawiązać bliższą współpracę z graczami. Na forum Windows Insider pojawił się nowy wątek, zatytułowany "Gaming on Insider Preview". Jak podaje Microsoft, jest on "najlepszym miejscem, w którym Insiderzy mogą otrzymać wsparcie w kwestiach problemów, związanych z grami w buildach Windows 10 Insider Preview. To również miejsce, w którym Insiderzy mogą prowadzić dyskusje z innymi graczami". Wsparcie na forum oferują nie tylko dotychczasowi eksperci, ale także partnerzy: AMD, Intel, Nvidia i nie tylko.

Krzysztof Sulikowski
19 września 2015, 17:13
3 241
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
19 września 2015, 17:13
3 241
OdsłonyKomentarze

Interesuje mnie, kiedy Cortana wejdzie do Polski...
Pablo, 21 września 2015, 00:46
Do tej pory brak zapowiedzi czy nawet nieoficjalnych wzmianek
KS, 21 września 2015, 17:45
Kiedy będzie update MediaFeaturePack? Aktualnie jest wersja z marca
Wicher, 25 września 2016, 04:32

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.