Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Menu Start w Windows 10 odznaczone nagrodą za...

Menu Start w Windows 10 odznaczone nagrodą za nowoczesne wzornictwo

System Windows 10, który zadebiutował na rynku 29 lipca 2015 roku, ma być w dużej mierze lekarstwem na niską popularność swojego poprzednika, Windows 8.1. Jednym z najczęściej wymienianych argumentów, które powinny przekonać użytkowników "ósemki" do nowej wersji systemu jest zmodernizowane menu Start, zbliżone pod względem funkcjonalności do menu z Windows 7. Dziś za swój innowacyjny wygląd element ten otrzymał wyróżnienie i nagrodę amerykańskiego stowarzyszenia projektantów przemysłowych IDSA (Industrial Designers Society of America) w obszarze wzornictwa cyfrowego.

Wprowadzony w Windows 8 ekran Start jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów tego systemu. Podczas gdy spora część użytkowników chwali sobie jego nowe możliwości, inni woleliby otrzymać na powrót jego starą wersję, znaną z systemu Windows 7. Start w Windows 10 stanowi połączenie obu wspomnianych elementów, dając użytkownikowi dostęp do znanych z ekranu Start kafelków z poziomu tradycyjnego i znanego od dekad menu. Powstały w ten sposób element interfejsu okazał się zdaniem wspomnianego stowarzyszenia na tyle atrakcyjny wizualnie, że postanowiono mu przyznać nagrodę w kategorii wzornictwo cyfrowe. Czy słusznie? To już pozostawiamy Waszej opinii. Oto jak uzasadnia swoją decyzję organizacja IDSA:

Od momentu jego powstania 20 lat temu, menu Start w systemie Windows jest punktem centralnym, dzięki któremu można uruchamiać aplikacje oraz uzyskiwać dostęp do wszelkich dokumentów i danych prywatnych użytkownika. Wraz z pojawieniem się Windows 8 i Windows Phone 7, Microsoft kontynuował ewolucję tego elementu, wprowadzając ekran Start wyposażony w żywe i prezentujące istotne informacje kafelki. W systemie Windows 10 menu Start łączy w sobie doświadczenia płynące z uruchamiania aplikacji w ramach klasycznego menu Start z nowoczesnym i dostępnym na tabletach i smartfonach ekranem Start. Dzięki tej unifikacji, projekt ten pozwala użytkownikom wykorzystać wiedzę zdobytą na dotychczasowych urządzeniach i stosować ją na nowych.

Warto podkreślić, że celem firmy było połączenie elementarnego rozwiązania w systemach Windows z nowoczesnym wyglądem. Przy założeniu więc, że nagroda ta odnosi się tylko i wyłącznie do atrakcyjności menu pod względem estetycznym, należałoby uznać, że plan Microsoftu zakończył się sukcesem.

Marcin Paradowski
7 sierpnia 2015, 12:27
1 032
Odsłony
Marcin Paradowski
7 sierpnia 2015, 12:27
1 032
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.