Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Premiera Windows 10: serwery Microsoftu wysył...

Premiera Windows 10: serwery Microsoftu wysyłają 10 TB danych na sekundę

Wyobraźmy sobie następującą scenę: Microsoft naciska wielki czerwony przycisk, który odblokowuje Windows 10 dla całego świata. Tak, ten dzień właśnie nadszedł. Choć u nas północ dopiero wybiła, w niektórych rejonach świata 29 lipca rozpoczął się już kilka godzin temu. Specjalnie przygotowane do udostępniania aktualizacji serwery CDN (content delivery networks) pracują już pełną parą!

Jak donoszą anonimowe źródła z Microsoft, rezerwy CDN-ów wynoszą 40 terabajtów na sekundę, co stanowi praktycznie niespotykaną dotąd przepustowość. Już 28 lipca, o godzinie 1 po południu czasu wschodniego transfer na serwerach dochodził do 10 TB/s. Wówczas tylko wybrane regiony świata otrzymały możliwość pobierania Windows 10, niemniej jednak zainteresowanie ze strony konsumentów okazało się tak wysokie, że pochłonęło jedną czwartą maksymalnej przepustowości CDN-ów.

Jeśli porównamy te nieoficjalne dane z największymi wydarzeniami w historii Apple, w których rekordowy transfer danych dochodził do 8 TB/s, Windows 10 ma szansę pobić go pięciokrotnie. Istnieją też spore szanse, że dzisiejszy dzień wraz z najbliższym tygodniem odznaczą się najwyższym ruchem w historii Internetu. Tak ogromne transfery danych mogą nawet teoretycznie doprowadzić do niewydolności QoS (jakość usług telekomunikacyjnych) w poszczególnych miastach.

Jeśli zainteresowanie Windows 10 w formie darmowej aktualizacji nie spadnie, Microsoft ma szansę osiągnąć zamierzony cel: możliwie najszybszą i najszerszą adaptację nowego systemu. Szacuje się, że na świecie działa około 1,5 mld urządzeń z systemami Windows. Firma liczy, że w ciągu najbliższych 2-3 lat sam tylko Windows 10 znajdzie się na miliardzie (!) urządzeń.

Krzysztof Sulikowski
29 lipca 2015, 00:19
3 221
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
29 lipca 2015, 00:19
3 221
Odsłony



Komentarze

A wiadomo kiedy Windows 10 będzie dostępny na Dreamsparku?
kk, 29 lipca 2015, 00:55
Ja znalazłem takie coś :-) "http://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10" Na razie zciąga i to szybko.
wwojtus, 29 lipca 2015, 08:47
ISO już na dysku :-) ok. 3.270 GB Spróbuję wrzucić na pendrive"a i zainstalować
wwojtus, 29 lipca 2015, 09:05
Windows 10 "stoi" :-) Niestety mam problem z aktywacją :-( mam dwa legalne Windows 7 Home Premium (OEM i BOX) i żaden klucz nie jest przyjmowany. Możliwe że najpierw trzeba zrobić upgrade z 7 do 10 i wtedy otrzymamy nowy klucz do 10, ale to są tylko moje przypuszczenia. Oczywiście przetestuję. W każdym razie mamy ISO z "czystym-fabrycznym" Windows 10.
wwojtus, 29 lipca 2015, 09:53
Tak, wstępna aktualizacja powinna być wymagana, żeby klucz się "przestawił" na Windows 10. Potem hulaj dusza.
Krzysiek, 29 lipca 2015, 11:12
Dzięki za info :-)
wwojtus, 29 lipca 2015, 11:30
MS dał ciała... mam wersję EN-US mojego Windows 7 Home i jak wybieram upgrade, to bez pytania instalator chce mi zainstalować wersję polskojęzyczną (zapewne dlatego, że korzystam z łącza w Polsce), i z tego też powodu proponuje mi zachowanie tylko danych osobistych bez aplikacji. Zaraz ściągnę sobie ISO, bo tam chyba można wybrać samemu wersję językową.
Henio, 29 lipca 2015, 17:10
Walnij z ISO na druga partycje i po problemie a potem będziesz miał 2 systemy