Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Tak działa uwierzytelnianie Windows Hello

Tak działa uwierzytelnianie Windows Hello

Sposób działania nowego mechanizmu potwierdzania tożsamości użytkownika Windows Hello mieliśmy do tej pory okazję zaobserwować jedynie w ramach kilku prezentacji firmy Microsoft, podczas organizowanych przez nią konferencji. Możliwości Windows Hello prezentował chociażby sam wicedyrektor grupy systemów operacyjnych Microsoft, Joe Belfiore, w czasie trwania jednej z sesji technicznych tegorocznego wydarzenia BUILD 2015. Teraz jednak mamy okazję przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej, a to za sprawą domowego testu, jaki dla czytelników portalu Supersite for Windows wykonał Richard Hay.

Hay do realizacji swojego demo wykorzystał system Windows 10 w najnowszej dostępnej obecnie kompilacji - 10166. Jako że Windows Hello bazuje na dość innowacyjnej technologii programowo-sprzętowej, Hay musiał zakupić przeznaczoną dla deweloperów kamerkę internetową Intela RealSense 3D Camera, zaprojektowaną we współpracy z firmą Creative. Cały test, wraz ze szczegółowym omówieniem jego kolejnych etapów, możecie obejrzeć w poniższym materiale wideo.

Po zapoznaniu się z powyższym filmem mechanizm działania funkcji Windows Hello oraz wspomagającej jej realizację kamery Intela nie powinien być już dla Was żadną tajemnicą. W ramach tego, wydawać by się mogło, pojedynczego urządzenia otrzymujemy tak na prawdę trzy oddzielnie kamery - jedną standardową kamerę RGB, jedną kamerę 3D oraz jedną na podczerwień. Tak połączony zestaw rejestratorów twory pojedyncze spójne rozwiązanie, pozwalające zarejestrować, zrekonstruować i porównać ze wzorcem nasz trójwymiarowy skan twarzy.

Jako że nowe urządzenia Windows 10 fabrycznie wyposażone będą w wymagany do obsługi Windows Hello sprzęt, nas interesować będzie tylko i wyłącznie konfiguracja programowa tego rozwiązania, dostępna z poziomu ustawień systemu Windows. Konfiguracja Windows Hello jest bardzo prosta. Aby dotrzeć do dedykowanych tej funkcji ustawień, należy przejść w aplikacji Ustawienia do sekcji Konta, a następnie wybrać Opcje logowania. Jeśli zajrzycie w to miejsce, powinniście tam ujrzeć osobną kategorię opcji zatytułowaną Windows Hello, w ramach której możecie nie tylko skonfigurować mechanizm rozpoznawania twarzy, ale również identyfikację przy użyciu czytnika linii papilarnych. Opcja ta jest dostępna tylko wtedy, gdy Wasze urządzenie faktycznie zawiera ten komponent sprzętowy.

Wstępna konfiguracja polega na pierwotnym zeskanowaniu naszej twarzy, co dzięki oferowanej przez port USB 3.0 przepustowości trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli nosimy okulary, powinniśmy dokonać usprawnienia pozyskanego w ten sposób obrazu, które polega na powtórnym zeskanowaniu się z założonymi okularami. Dzięki temu system będzie nas w stanie rozpoznać za każdym razem.

Po zapamiętaniu naszej twarzy przez Windows 10 możemy skonfigurować dwie dodatkowe opcje: czy chcemy dokonywać automatycznego odblokowywania ekranu (logowania), gdy tylko system nas rozpozna, oraz czy chcemy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie, które do odblokowania wymagać od nas będzie odwrócenia głowy - najpierw w lewo, potem w prawo. Włączenie pierwszej opcji spowoduje automatycznie zalogowanie użytkownika, jak tylko ten podejdzie do komputera i zostanie przez system rozpoznany. Z kolei druga opcja nie tylko dodatkowo zabezpiecza nasze konto, ale też w pewnym sensie wprowadza pewne udogodnienie. Może się bowiem zdarzyć, że (przy włączonej pierwszej opcji) po wylogowaniu się z systemu nie zdążyliśmy dostatecznie szybko odejść od komputera, przez co system automatycznie zalogował nas ponownie. Przy włączonym dodatkowym zabezpieczeniu sytuacja ta nie powinna już mieć miejsca, jako że będziemy musieli wykonać wcześniej wspomniany ruch głową.

Jak informuje Hay, Windows Hello doskonale radzi sobie nie tylko w ciemnych pomieszczeniach (zasługa kamery na podczerwień), ale również miejsca o wysokim poziomie nasłonecznienia nie będą stanowić dla niego problemu. Autor testu próbował także oszukać ten system przy pomocy wydrukowanego przez siebie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Dzięki wbudowanej kamerze 3D system potrafi jednak rozpoznać, że nie jest to obraz przestrzenny, a tym samym nie można dokonać na jego podstawie identyfikacji danej osoby.

Przypominamy, że Windows Hello oferuje również bardziej tradycyjne metody uwierzytelniania, takie jak hasło użytkownika czy numer PIN. Jeśli dysponujecie wbudowanym (lub zewnętrznym) czytnikiem linii papilarnych, jego również możecie wykorzystać do potwierdzenia swojej tożsamości w systemie.

Krzysztof Kapustka
12 lipca 2015, 14:03
7 565
Odsłony
Krzysztof Kapustka
12 lipca 2015, 14:03
7 565
OdsłonyKomentarze

Posiadam czytnik linii papilarnych w laptopie, o ile rzeczywiście logowanie do systemu działa po zeskanowaniu palca, o tyle mechanizm Windows Hello nie działa w momencie, gdy chcę odblokować ekran po wcześniejszym jego zablokowaniu (np. po wymuszeniu za pomocą kombinacji klawiszy lub po deaktywacji wygaszacza). Nie znalazłem jak dotąd żadnego rozwiązania. Proszę o podpowiedź.
usermanual, 4 stycznia 2016, 10:12
Halo bardzo fajnie że potraficie pisać po polsku z tego jestem zadowolony i nauczę się czegoś na starość ( 1944r ) . Proponuję jeśli musicie już czytać w j. angielskim to proszę aby lektor czytał wolniej , wyrazniej zarazem uczył nas Polaków poprawnej wymowy .Takie szybkie czytanie to dla tubylców ,a nie dla obcokrajowców . Z poszanowaniem gustaw
Gustaw , 2 lipca 2018, 11:30
Na YouTube jest opcja zmiany prędkości odtwarzania :)
Krzysztof Sulikowski, 2 lipca 2018, 19:11

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.