Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Bezpłatne aktualizacje dla Windows 10 nie dłu...

Bezpłatne aktualizacje dla Windows 10 nie dłużej niż przez 4 lata

W przeciwieństwie do poprzednich wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft, Windows 10 przybrać ma formę aktualizowanej w sposób ciągły usługi, której darmowe wsparcie uzależnione ma być od czasu życia konkretnego urządzenia. Dziś już wiemy, że zakupiony lub pozyskany przez nas w ramach rocznej promocji darmowego uaktualnienia system Microsoft aktualizował będzie za darmo przez okres od 2 do 4 lat.

O takiej definicji czasu życia urządzenia dowiadujemy się z oficjalnej prezentacji PowerPoint, jaką pewien czas temu firma wyjawiła inwestorom przy okazji objaśniania nowej strategii pozyskiwania przychodu z przemianowanego na usługę systemu Windows. Microsoft informuje w niej, że przychody będą rozpoznawane metodą liniową przez szacunkowy okres, w ramach którego aktualizacje oprogramowania będą dostarczane przez szacowany czas życia urządzenia, który może wynieść od 2 do 4 lat. Szacowany czas życia urządzenia będzie w dużym stopniu ustalany na podstawie konkretnego rodzaju klienta.

Można więc założyć, że w zależności od tego, czy dany klient jest klientem biznesowym, czy też zwykłym konsumentem, okres dostarczania darmowych aktualizacji systemu będzie inny. Nie wykluczone jednak, że firmie chodziło tu o nieco inny podział klientów, np. w zależności od wykorzystywanej przez nich edycji systemu, lub typu konkretnego urządzenia.

Pozostaje jeszcze pytanie odnośnie sytuacji, w której kończy się wspomniany okres wsparcia urządzenia. Czy wówczas Microsoft ograniczy nam w jakiś sposób funkcjonalność systemu zmuszając do wymiany urządzenia lub uiszczenia drobnej opłaty, czy może na wzór licencjonowania produktów firmy Red Hat po zakończeniu (bezpłatnej w tym przypadku) subskrypcji będziemy mogli korzystać z systemu bezterminowo, ale tylko i wyłącznie w stanie, w jakim znajdował się w momencie ostatniej aktualizacji. Uniemożliwiałoby to także ponowienie procesu instalacji lub odświeżenia systemu, których w czasie obowiązywania wsparcia urządzenia możemy dokonywać dowolnie wiele.

Krzysztof Kapustka
10 lipca 2015, 10:40
3 516
Odsłony
Krzysztof Kapustka
10 lipca 2015, 10:40
3 516
OdsłonyKomentarze

Czyli aktualizację do nowego wspaniałego Windowsa trzeba będzie odłożyć do czasu wyjaśnienia wszystkich niuansów licencyjnych bo nie idzie to w dobrą stronę :)
przemysław78, 10 lipca 2015, 12:03
Zadałbym jeszcze inne pytanie... czy koniec wsparcia oznacza całkowity koniec dostarczania wszelkich aktualizacji, czy tylko koniec dostarczania nowych funkcji (kompilacji). W pierwszym przypadku byłby to problem... w drugim działania porównywalne do obecnego stanu - gdy powstawał nowy Windows, poprzedni zazwyczaj nie dostawał już żadnych nowości...
Andrzej, 10 lipca 2015, 12:20
czyli wsparcie dla 10 może skończyć się jeszcze szybciej niż dla Windows 7.
cd, 10 lipca 2015, 19:57
Czyli tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że pozostaję przy Windows 8.1
dindin, 11 lipca 2015, 11:48
Jest jeszcze druga strona medalu: http://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/15320,O-ograniczonym-wsparciu-dla-Windows-10-z-nieco-bardziej-pozytywnej-strony.aspx
Krzysiek, 11 lipca 2015, 13:31
Eeeeee jakoś tego nie kapuję co 2 lata będzie bezpłatnego aktualizowania systemu, a potem bęndz i nima aktualizacji -coś tu jednak nie gra czyli ,co Windows 10 straci szybciej wsparcie niż Windows 7 :po wydaniu Windows 10.1 -no super sprawa jeszcze takiego głupiego numeru nie spodziewał i dobrze że posiadam komputer z Windowsem 7 dalej -dzięki Ci umyśle że myślisz nad sobą ,jakoś nie zapowiada ciekawie ten Windows 10 -jednak zostaję bardzo sprawdzony Windows 7 który na moim obecnym komputerze śmiga jeszcze sobie pochodzi a z nowym zrobię to samo co było już do zapowiedzi głupoty Microsoftu.
Roman , 14 lipca 2015, 19:44

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.