Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Wymuszamy zmianę koloru paska tytułowego okie...

Wymuszamy zmianę koloru paska tytułowego okien w Windows 10

Choć pierwsze wydania poglądowe systemu Windows 10 były dość mocno ograniczone pod względem możliwości personalizacji interfejsu użytkownika, w miarę rozwoju tego produktu Microsoft dostarczył nam znacznie więcej opcji i narzędzi umożliwiających dostosowanie wyglądu systemu pod nasze własne preferencje. Niestety nawet w najnowszych kompilacjach personalizacja niektórych elementów nadal nie jest możliwa, czego przykładem może być chociażby kolor paska tytułowego okien systemowych oraz okien tradycyjnych aplikacji Windows.

Bez względu na to, czy uruchamiamy dowolną aplikację Win32, czy też otwieramy okno Eksploratora plików, pasek tytułowy będzie zawsze prezentowany w kolorze białym. Większości użytkowników takie ujednolicenie nie jest z pewnością na rękę, jako że przyzwyczajeni do poprzednich wersji Windows, chcąc rozpoznać, które z otwartych na pulpicie okien jest oknem aktywnym, mają utrudnione zadanie.

Nie wiadomo do końca dlaczego Microsoft nie udostępnił nam stosownej opcji umożliwiającej konfigurację wyglądu tego elementu, tym bardziej, że po drobnym zabiegu system sam jest w stanie zmodyfikować jego kolor zgodnie z wybranym przez nas akcentem kolorystycznym. Co więc musimy zrobić, by móc pokolorować sobie paski tytułowe okien w Windows 10?

Jak przedstawił to na blogu WinAero.com autor rozwiązania tego problemu, biblioteka uWDM.dll dokonuje sprawdzenia, czy zastosowana w systemie kompozycja jest kompozycją aero.msstyles. Jeśli tak, wybrany przez nas kolor paska tytułowego jest przez system ignorowany, a sam pasek prezentowany jest w kolorze białym. Rozwiązaniem tej blokady jest więc prosta zmiana nazwy kompozycji z aero.msstyles na jakąkolwiek inną, czego można dokonać w następujący sposób (podobnie jak sam autor tego rozwiązania, również i my nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne poniższych modyfikacji):

 1. Przejdź do folderu C:\Windows\Resources\Themes
 2. Zaznacz folder aero i skopiuj go do dokładnie tej samej lokalizacji, powodując utworzenie jego kopii o nazwie aero - kopia. W trakcie tego procesu otrzymasz komunikat o braku możliwości skopiowania pewnej liczby plików .mss z powodu braku odpowiednich uprawnień. Wszystkie te pliki możesz śmiało pominąć w procesie kopiowania (opcja Pomiń)
 3. Zmień nazwę folderu-kopii na windows
 4. Wewnątrz folderu windows zmień nazwę pliku aero.msstyles na windows.msstyles i potwierdź chęć zmiany nazwy
 5. Przejdź w głąb folderu windows\en-US lub windows\pl-PL w zależności od wykorzystywanej wersji językowej i zmień nazwę pliku aero.msstyles.mui na windows.msstyles.mui
 6. Cofnij się do folderu Themes i skopiuj na pulpit plik kompozycji aero.theme. Zmień jego nazwę na windows.theme
 7. Za pomocą zwykłego edytora tekstowego znajdź w tym pliku sekcję [VisualStyles], w której to wpis Path=%ResourceDir%\Themes\Aero\Aero.msstyles zamień na
  Path=%ResourceDir%\Themes\windows\windows.msstyles. Zapisz zmiany w pliku
 8. Na koniec klikając dwukrotnie zmodyfikowany plik windows.theme zastosuj nową kompozycję w systemie. Od tej pory zmieniając akcent kolorystyczny w ustawieniach systemu modyfikacjom ulegać będzie także pasek tytułowy okien Windows 10

Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane, możesz także pobrać ze strony autora zestaw gotowych plików. Wypakuj zawartość archiwum ZIP do folderu C:\Windows\Resources\Themes i zastosuj kompozycję windows.theme.

Na tym etapie nie wiemy, czy Microsoft w ogóle zamierza na powrót implementować w Windows 10 możliwość modyfikowania koloru paska tytułowego okien. Jeśli nawet tak się nie stanie, to już wiemy, że ograniczenie to będziemy mogli w prosty sposób obejść.

Krzysztof Kapustka
3 lipca 2015, 17:36
17 897
Odsłony
Krzysztof Kapustka
3 lipca 2015, 17:36
17 897
OdsłonyKomentarze

nowy system a personalizacja paska jak w windows 95
warez, 3 lipca 2015, 21:39
Średnio to działa ;/
dzaggiel, 16 lipca 2015, 13:34
Niby działa ale dodaje szerolachną ramkę wokół okna i zabarwia przyciski. Dzięki za chęci, będę zaglądał, może ktoś mądrzejszy coś wymyśli bo te jasne kolory okna i paska tytułowego bez możliwości edycji koloru to jakaś porażka. Zwłaszczza jak się pracuje ze zdjęciami/grafiką.
bart, 29 lipca 2015, 21:15
@bart - ściągnij gotowe pliki (link pod koniec artykułu). Jak wprowadzałem te zmiany ręcznie, to faktycznie pojawiła się brzydka ramka, ale teraz jest już OK.
Vann, 30 lipca 2015, 23:56
....serio! Ja pitole tyle myśleli nad nowym wyglądem żebym musiał się dopatrywać które okno jest aktywne! A żeby to zmienić trzeba się tak gimnastykować! Legenda mówi prawdę - co druga wersja systemu Windows jest klapą totalną! Dziękuje :)
Artur, 1 sierpnia 2015, 13:08
Dziękuję za ten artykuł. Te białe ramki irytowały mnie już zaraz po pierwszym uruchomieniu Win10 ;)
Michał, 3 sierpnia 2015, 21:07
Niestety, uśmiech na twarzy został szybko skorygowany... Podany wyżej sposób zmienia tylko kolor ramki w aplikacjach okienkowych. Niestety, nie zmienia koloru w aplikacjach "kafelkowych" tych pochodzących z Windows Store.
Michał, 3 sierpnia 2015, 21:27
Działa, ale nadal trzeba się dopatrywać, które okno jest aktywne. Czy ktoś mógłby dodać instukcję jak zrobić żeby nieaktywne okno było np. białe, ale bez utraty efektu opisanego wyżej?
Paweł, 7 sierpnia 2015, 14:20
Polecam zmianę kolorów poprzez rejestr.
Hehe, 16 sierpnia 2015, 14:42
Działa ale...pasek tego samego koloru co tło :( Nie możnaby ustawić koloru paska indywidualnego, bo tak to się zlewa razem z tłem ?? Z góry dzieki
Jasiu, 10 września 2015, 23:19
p.s Przepraszam, znalazłem, że można wybrać z gotowego zestawu inny kolor paska....ale czekam na łatkę do pełniejszego wyboru jak w Win 7, 8... Pozdr
Jasiu, 10 września 2015, 23:39
nie działa, tylko narobiłem sobie kłopotu - zanim zaczniesz radzić sprawdź najpierw na co najmniej 100 komputerach
Mirosław , 4 października 2015, 21:25
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Dokładnie tego szukałem. Podam dalej. Pozdrawiam
janbon, 14 stycznia 2016, 12:57
Też nie działa . U mnie nawet nie ma takich plików jak w artykule. Po ściągnięciu gotowca też nie ma takich plików. wracam do 8.1
win 10 jest beeeeeeeeeeeee, 23 kwietnia 2016, 22:47

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.