Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 pozwoli uruchamiać po kilka instan...

Windows 10 pozwoli uruchamiać po kilka instancji aplikacji

Najnowsza udostępniona publicznie kompilacja Windows 10 o numerze 10130 zawiera jedną pomniejszą funkcję, której nie mieliśmy w żadnym innym wydaniu tego systemu od czasu Windows 8. Chodzi tu o możliwość uruchamiania więcej niż jednej instancji wbudowanych aplikacji Modern, a w przyszłości również pozostałych aplikacji uniwersalnych.

Na chwilę obecną w najnowszym wydaniu systemu Windows 10 możliwe jest uruchomienie w ten sposób tylko i wyłącznie aplikacji kalkulatora, zaś jego instancje dają się wywołać jedynie z poziomu menu Start. Możliwość powoływania do życia nowej instancji z poziomu paska zadań nie została jeszcze zaimplementowana. Skąd jednak wiadomo, że nie jest to jedynie błąd systemu Windows, i że faktycznie taka funkcjonalność zostanie w nim zaimplementowana?

Informacja ta pochodzi z wielu różnych anonimowych źródeł, do których dotarł serwis Neowin. Nie jest jasne, kiedy dokładnie otrzymamy tę funkcję w końcowej postaci, ale osoby pracujące w różnych oddziałach Microsoft zdają się potwierdzać, że prędzej czy później Windows 10 taką funkcję otrzyma. Co więcej, będziemy mogli uruchamiać w ten sposób nie tylko aplikacje wbudowane w system, ale także wszystkie pozostałe aplikacje uniwersalne, w których deweloperzy zdecydowali się tę funkcję zaimplementować. To właśnie producenci oprogramowania będą tu mieli do powiedzenia najwięcej, jako że nie wszystkie programy mogą być w ten sposób uruchamiane. W przypadku aplikacji opartych na chmurze mogłoby przykładowo dojść do problemów z synchronizacją, a takie firmy jak Spotify zgodzą się tylko i wyłącznie na uruchamianie swoich aplikacji w ramach jednej instancji, gdyż w przeciwnym wypadku łamałoby to obecne postanowienia licencyjne.

To jednak nie wszystko - w sieci krążą plotki, że Microsoft rozważa ponadto utworzenie dodatkowego interfejsu API, dzięki któremu deweloperzy mogliby w swoich programach sprawnie powoływać do życia kolejne ich instancje lub odwoływać się bezpośrednio do innych aplikacji uniwersalnych. Miejmy nadzieję, że realizacja tych planów faktycznie dojdzie do skutku, a my otrzymamy wkrótce ściśle zintegrowany ze sobą zestaw nowoczesnych aplikacji.

Krzysztof Kapustka
3 czerwca 2015, 16:55
2 706
Odsłony
Krzysztof Kapustka
3 czerwca 2015, 16:55
2 706
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.