Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 załadujemy na nasze komputery jesz...

Windows 10 załadujemy na nasze komputery jeszcze przed premierą?

Dzisiejsze ogłoszenie daty premiery Windows 10 i możliwości "rezerwacji" kopii systemu nie było specjalnym zaskoczeniem, gdyż tych informacji wyczekiwaliśmy od wielu miesięcy. Nowatorska forma aktualizacji może zrodzić jednak szereg pytań. Microsoft przygotował więc zestaw odpowiedzi, tłumacząc m. in. szczegóły rezerwacji i instalacji systemu, gdy stanie się już dostępny.

Jak już pisaliśmy dziś rano, by zyskać dostęp do funkcji "Uzyskaj system Windows 10" należy pobrać z Windows Update aktualizację o numerze KB3035583. Samo jej pobranie nie gwarantuje jednak natychmiastowego uruchomienia aplikacji. Microsoft tłumaczy to przeciążeniami serwerów. Trudno się dziwić, gdy wyobrazimy sobie kilka milionów użytkowników Windows 7 i Windows 8.1, pobierających jednocześnie ten sam plik. By uniknąć przeciążeń w dzień premiery Windows 10, firma proponuje nowy model aktualizowania systemu. Windows 10 nie będzie kompilowany na ostatnią chwilę. Odpowiednio wcześniej Microsoft udostępni specjalne pliki instalacyjne, które staną się aktywne dopiero po premierze.

Windows 10

Co się stanie, gdy "zarezerwujemy" naszą kopię Windows 10? "Gdy dokonasz rezerwacji, będziesz mógł potwierdzić, że twoje urządzenie jest kompatybilne z Windows 10. Między dokonaniem rezerwacji a momentem, gdy twoja aktualizacja jest gotowa, pliki potrzebne do aktualizacji zostaną pobrane na twój PC, by finalna instalacja przebiegła szybciej. Następnie, gdy twoja aktualizacja będzie gotowa po 29 lipca 2015 r., otrzymasz powiadomienie, które pozwoli ci rozpocząć twoją aktualizację" - zapowiada Microsoft. Wszystko po to, by uniknąć przeciążenia serwerów, gdy miliony użytkowników pobiera system tego samego dnia.

Aktualnie nie wiadomo, z jakim wyprzedzeniem będziemy mogli pobrać pliki oraz jakich rozmiarów będą to dane. Gdy rozpocznie się oficjalny cykl życia Windows 10, użytkownicy otrzymają stosowne powiadomienia i będą mogli pobrać resztę niezbędnych do instalacji plików (zwanych także aktualizacjami delta). Warto tu podkreślić, że Microsoft mówi o przedziale czasowym po 29 lipca, co może oznaczać zarówno udostępnienie pierwszego pakietu instalacyjnego dopiero po dacie premiery, jak też rozłożenie procesu pobierania reszty plików nawet na kilka tygodni (w zależności od liczby chętnych użytkowników).

Krzysztof Sulikowski
1 czerwca 2015, 19:42
2 825
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
1 czerwca 2015, 19:42
2 825
OdsłonyKomentarze

"Aktualnie nie wiadomo (...) jakich rozmiarów będą to dane." Wiadomo. Microsoft napisał, że "Konieczne będzie pobranie 3GB danych". Taki tekst jest w oknie Uzyskaj system Windows 10.
lunat, 1 czerwca 2015, 22:37
3-4 GB może ważyć cały pakiet instalacyjny; nie jest do końca pewne, ile będzie ważyć pierwszy pakiet plików, a ile aktualizacja typu delta.
KS, 2 czerwca 2015, 03:26

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.