Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Aktualizacja do Windows 10 bezpłatna TYLKO pr...

Aktualizacja do Windows 10 bezpłatna TYLKO przez okres roku

Microsoft przy każdej możliwej okazji podkreśla, że aktualizacja do Windows 10 będzie darmowa dla wszystkich użytkowników (wybranych wersji) Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1. Najwięcej kontrowersji i zamieszania wywoływał dopisek "przez rok". Co to właściwie znaczy? Microsoft postanowił doprecyzować swoje obwieszczenie, tłumacząc, co stanie się po owym roku od premiery systemu.

Dokładne wyjaśnienie zostało opublikowane na stronie Microsoft Partner Network Blog. Przytoczymy tu cały fragment, odnoszący się nie tylko do przedziału czasowego, ale również poszczególnych edycji Windows.

  • Microsoft będzie oferować darmowy upgrade do Windows 10 dla kwalifikujących się urządzeń z Windows 7, Windows 8 i Windows Phone 8.1 przez pierwszy rok. Po upływie pierwszego roku aktualizacje będą płatne jako produkt pudełkowy lub aktualizacje VL.
  • Urządzenia z Windows 8/8.1, Windows 7 Home Basic i Home Premium będą aktualizowane do Windows 10 Home.
  • Urządzenia z Windows 8/8.1 Pro, Windows 7 Professional i Ultimate będą aktualizowanedo Windows 10 Pro.
  • Jeśli dokonamy aktualizacji w przeciągu pierwszych 12 miesięcy od premiery, urządzenie będzie otrzymywało stałe aktualizacje Windows 10 za darmo przez cały okres [użytkowania] danego urządzenia.
  • Nie dotyczy to urządzeń z Windows Enterprise i RT.
  • Darmowa aktualizacja do Windows 10 będzie dostarczona poprzez Windows Update; urządzenia, podpięte do domeny, mogą pobrać aktualizację z Windows Update ręcznie. Aktualizacja nie będzie udostępniana poprzez WSUS.

Windows 10 The Next Chapter

Kwestia bezpłatnej aktualizacji wydaje się ostatecznie rozstrzygnięta. Wspominany okres roczny rozpoczyna się od dnia premiery Windows 10, a nie od momentu aktualizacji, dokonanej przez użytkownika. By cieszyć się darmowym i w pełni legalnym Windows 10 przez lata i otrzymywać wszystkie przewidziane aktualizacje aż do momentu wygaśnięcia wsparcia (o ile takowe nastąpi!), będziemy musieli się pospieszyć. 12 miesięcy wydaje się jednak wystarczająco długim okresem, by nawet najwięksi spóźnialscy zdołali uruchomić Windows Update i pobrać aktualizację.

Krzysztof Sulikowski
19 maja 2015, 18:24
37 692
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
19 maja 2015, 18:24
37 692
Odsłony



Komentarze

Jak będzie wyglądał proces ponownej instalacji, na przykład po dwóch latach?
XxX, 19 maja 2015, 18:44
Witam Też mnie interesuje to pytanie. Jak na przykład "padnie" mi system - to będę musiał zainstalować Windows 7 / 8 / 8.1 i robić Update do Windows 10 ?? Czy raczej będzie też możliwość że jeżeli będę posiadał płytę z Windows 10, wpiszę kod seryjny z mojego Windows 7 / 8 / 8.1 i od razu "czysta" instalacja Windows 10 ?? Może ktoś z Insider"ów / ktoś kto coś wie na ten temat się wypowiedzieć w tej kwestii ??
Flinstone, 19 maja 2015, 19:10
Sami się nad tym zastanawialiśmy. Sęk w tym, że MS nie ma jeszcze (przynajmniej oficjalnie) odpowiedzi na ten scenariusz i kilka podobnych ewentualności
KS, 19 maja 2015, 19:49
Dziś pozostają nam jedynie spekulacje, z których nic nie wynika. Jeżeli potraktować ten zapis dosłownie, jakakolwiek aktualizacja do Windows 10 po roku od premiery nie będzie darmowa (i nie ważne, czy dokonaliśmy jej wcześniej). Z drugiej strony zdanie "Jeśli dokonamy aktualizacji w przeciągu pierwszych 12 miesięcy od premiery, urządzenie będzie otrzymywało stałe aktualizacje Windows 10 za darmo przez cały okres [użytkowania"> danego urządzenia." mogłoby wskazywać, że jednorazowa aktualizacja dla konkretnego urządzenia zapewnia mu dostęp do aktualizacji Windows 10 aż do czasu zakończenia wsparcia. Trudno te dwa punkty jednoznacznie zinterpretować. Pozostaje tylko czekać na wyjaśnienia od MS...
KS, 19 maja 2015, 19:54
Dokładnie, Microsoft nieustannie tę kwestię wyjaśnia, a nadal nie wiadomo jak naprawdę będzie. Warto sobie jednak taki system zaktualizować za darmo, a potem - zamiast ponownej instalacji - w razie posypania się systemu skorzystać z dobrodziejstw funkcji PC Reset i PC Refresh. Te przywrócą nasz komputer do ustawień początkowych, bez konieczności narażania się na utratę licencji. Miejmy jednak nadzieję, że po aktualizacji otrzymamy jakiś stały klucz, pozwalający na bezpośrednią instalację Windows 10. Wracając jeszcze do tego nieszczęsnego "czasu życia urządzenia". Oby się nie okazało, że w ten sposób będziemy otrzymywać powiązane z płytą główną wersje pseudo-OEM, które po wymianie komputera trzeba będzie zakupić od nowa.
Krzysiek, 19 maja 2015, 20:13
Możliwe, że będzie rozdawane na takiej samej zasadzie jak było Pro Pack da Windows 8. Ale to tylko moja myśl...
mcp, 19 maja 2015, 20:24
a co z aktualizacją Windows 7 starter ?
rutek, 19 maja 2015, 21:02
wydaje mi się że będzie jak z W8.1 i po jakimś czasie powstanie narzędzie do tworzenia instalek usb (media ccreation tool), które w ogóle nie wymagają wpisywania seriali, tak jest z W8.1, ściągamy obraz, instalujemy od nowa, nic nie musimy wpisywać, a opcja "Refresh" to nieporozumienie, na laptopie odzyskiwała system przez 12 godzin... reinstalka to 20 minut
re, 19 maja 2015, 22:52
Sprawa się wyjaśniła. Jedno z zadanych dzisiaj, tj. 1 czerwca, pytań do Microsoft Answer Desk, zajrzyjcie tutaj: http://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-win_upgrade/uaktualnienie-do-windows-10-dzi%c5%9b-co-za-rok/128b3838-45f1-4006-8c37-db6d4825964a "Posiadam obecnie Windows 8.1 BOX i jak rozumiem, mam przez pewien czas możliwość darmowego zaktualizowania systemu do Windows 10. Powiedzmy, że to zrobię. Co w przypadku, gdy zajdzie konieczność ponownego zainstalowania systemu (powiedzmy np. za 2 lata)? Jeśli zainstaluję Windows 8.1 BOX z płyty i będę chciał zaktualizować do "dziesiątki", to będzie to już płatne, czy jeśli raz dokonałem aktualizacji, to w przyszłości też będzie to możliwe nieodpłatnie?" I odpowiedź: "W takiej sytuacji bedziesz zmuszony zakupic licencje Win10". Więc wszystko jasne. Ta "darmowa" aktualizacja to tylko przesunięcie w czasie o rok konieczności kupna Windows 10 - o ile będzie się chciało z niego korzystać. A niewykluczone, że Microsoft za rok, półtora - skończy wsparcie dla Windows 7 i Windows 8 - więc siłą rzeczy będziemy zdani na kupno Windows 10... Wyszło więc szydło z worka.
rebus, 1 czerwca 2015, 21:16
"że Microsoft za rok, półtora - skończy wsparcie dla Windows 7 i Windows 8" z tego co pamiętam do wsparcie dla Windowsa 7 ma być do 2020roku